CORONA VİRÜSÜ KALBİ ve TANSİYONU NASIL ETKİLİYOR?

Corona Virüsünün Nasıl Ortaya Çıktığına Dair Çarpıcı ve Bir O Kadar da Önemli Bir Yazı

Kızıl Çin’in Niçin Dünyanın Başına Bela Bir Yönetim Olduğunu Bu Yazıyı Okuyunca Daha İyi Anlayacaksınız. 

CORONA VİRÜSÜ KALBİ ve TANSİYONU NASIL ETKİLİYOR?

Sizin de videolarda gördüğünüz gibi enfekte insanlar yollarda düşüp ölüyor. İlk vakalarda kalbi vuruyor demiştim, bazen epilepsi, bazen tiyatro da denilse kalbi vuruyor. Şimdi bunun nasıl gerçekleştiğini, yine çok tıbbi Latince terimlere girmeden tansiyon nasıl bir şey bunu da izah ederek yazmaya çalışayım.

Daha önce de bu virüsün tıpkı SARS gibi ACE II geni denilen bir proteine tutunup insanı enfekte ettiğini yazmıştım. İyi de bu ACE II nedir? İnsanlarda eğer tansiyon düşerse (normali: büyük 13, küçük 8) yani atıyorum 6/4 olursa organlara giden kan akışı zayıflar. Kanda ki bu basınç düşüşünü böbrekler fark eder ve RENİN isimli bir hormon salgılar. Bu RENIN ise “Anjiyotensinojen” isimli bir proteini “Anjiyotensin 1” haline çevirir.

RENİN’in işi bu kadar. “Anjiyotensin 1” akciğerlere kan ile gelir ve burada ACE (Anjiyotensin Converting Enzim) alır bu 1 olanı “Anjiyotensin 2” haline getirir. İşte işi görecek olan maddeyi elde ettik. Bu anjiyotensin 2 damarları büzer. Tıpkı gevşek bir bahçe hortumunu elinizle sıkıştırmak ve tazyik hortum içinde tazyik oluşturmak gibi düşünün.  Tansiyon zaten kalp kanı pompalayınca damarların iç duvarına yaptığı basınç demek. Damar büzüşünce basınç artar ve bu Anjiyotensin 2 (bakın hep kalple ilgili- anjiyodan akılda kalır) hee bu madde aynı zamanda tuz atılımını azaltır.

Ee ne olur ki? Tuz suyu tutar vücuttan su attırmaz. İsterseniz deneyin masaya az biraz tuz dökün değecek şekilde 1 damla da su. Anında çeker. Ee su tutulursa ne olur? Damarların içinde basınç olur tansiyon yükselir. Bu su aynı zamanda ödem de yapar.

Eğer tansiyon hastası iseniz tuzu azaltın, ödem varsa tuzu azaltın. Tuz atılımını böbreklere “aldesteron” hormonu salgılatarak yapar. İdrara çıkış azalır. Tansiyon düşürücü hap içerseniz tam tersi sık idrara çıkarsınız tuz ve su atılır çünkü. Evet tansiyon düşüktü (6/4) yükselttik.

Peki bu bizim virüs ACE’ye tutunursa ne olacak?

Normalde gün içinde uyurken farklı yürürken farklı sporda farklı hep değişken olur kan basıncı. Ama bunun ayarlanmasını sağlayan son ürün “anjiyotesin2” yi çıkaran ACE virüs tarafından bağlı! Tansiyon 6/4 yok çıkaracak malzeme yok. Üretecek ACE bağlı. Bu durumda organlara kan akışı çok azalır. Kan kalpte ama dakikada 75 atım yapan kalp düştü 10 atıma. Tansiyon 5/2 oldu. Bizim kalp düştü dakikada 5 atıma. 3/1 oldu ve kalp hadi beee dedi durdu. Lan ACE şu Anjiyotesin 1 maddesini 2 yap da damarları büzsün. ACE: Abi Coronalar sardı etrafımı çalışamıyorum.  KALP:  E o zaman bende çalışmıyorum. Gitti bizim Çinli amca. İstediğin kadar masaj yap dönmez.

Amcayı öldürdük bari biraz ilaca girelim. Yüksek tansiyon ilaçları işte ya bu anjiyotesinlerden birini ya da ACE’yi bloke ederek damarların büzüşmesini engeller ve tansiyonu yükseltmez. Aldesteron da salgılanmayınca bol idrara çıkartır. Umarım virüs ile bu adamlar neden düşüp kalpleri duruyor anlatabilmişimdir. Vücut çok acayip bir makina ve eşeledikçe şaşırtır, şaşırdıkça eşelersin. Tuzu azaltın, zararlı.

Ha bu arada bu virüste HIV var diyen ve eline alıp virüsü inceleyen Hintli Uzman Pramar aniden kalpten 67 yaşında öldü!

Yazan: AbdullahT. #coranavirüs @traderAT12 Twitter sayfasından alıntıdır.

Bir cevap yazın

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.