Köy Tavuğu Diye Aklıyoruz Ama?

BOL ANTİBİYOTİKLİ KÖY TAVUĞU

Ataks cinsi Yumurta tavuğu almak için ilanlara bakıyordum. Bir tane ilan buldum. İlan sahibi ile konuşup , Antalya Manavgat ilçesinde olan adrese gittim.

▪️▪️▪️

Satıcı olan kişinin, bir hastanede güvenlik görevlisi olarak da çalıştığını öğrendim. Ataks cinsi yumurtaya başlamamış genç tavuklardan aldım.

▪️▪️▪️

Aynı alanda, Tavuk çitfliklerinde çok kullanılan Ligorin cinsi tavuklardan da vardı. Ancak bu tavuklar fabrikalardan “Çıkma” olarak tabir edilen, tüyleri dökülmüş, yıpranmış, kendilerinden geçmiş, adeta mahvolmuş yüksek ışık ortamı ile uyutulmadan veya az uyutulan ve özel yumurta yemleri ile bakılmış, normal yaşam süresi 5,6 yıl olan ama çiftliklerde 18 ay(1,5 yıl) sonra bitmiş tükenmiş, türlü ilaçlarla ve antibiyotiklere maruz kalmış, verimden düştüğü için canlı haliyle toptan olarak tanesi 1,2 tl ye satılan tavuklardandır.

Kendisine sordum.

“Bunlar yumurta veriyor mu ne yapacaksın ki bunları dedim. “

“Hayır onların artık verimi yok bazıları arada yumurtluyor ama önemsiz, ben onları 15,20 gün bakıyorum biraz kendilerini toparlıyorlar. Sonra kesip satıyorum” dedi.

“Nasıl peki işler, müşteri bulabiliyor musun? “dedim.

“Evet çok rahat satıyorum, özellikle doktorlar bayılıyor bunlara” dedi.

Bu arkadaş aslında tavuğu satarken, yukarıda da anlattığım türlü işlemlere tabi tutulmuş bu tavukları, köy tavuğu adı altında kesip temizleyip satıyordu.

▪️▪️▪️

Köy tavuğu yiyeceğim diye, 0,25 m2 alanda yaşayan, türlü katkı maddeleri, Gdo içeren yemlerle beslenmiş, antibiyotiklere maruz kalmış, stres altında yaşamış, mahvolmuş, bitmiş, tükenmiş tavukları Köy tavuğu adı altında satılıyor, satan kişi, sattığı kişilerinde afiyetle yediğini söylüyordu.

▪️▪️▪️

Mutlaka dürüst insanlar, köylülerimiz var, hatta bazen yaptıklarının yanlış olduğunu bilmeden hareket eden insanlar var.

Çok iyi bilmediğiniz, tanımadığımız, gözümüzle görmediğimiz şeyleri alıp, tüketmeyelim. Gıda alanında çok büyük bir yalan var, gıda terörü var.

Lütfen etrafımızı bilgilendirelim, paylaşalım.

Murat Yılmaz

Bir cevap yazın

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.