Rahman Altın Moondance Uluslararası Film Festivali’ne Kelebeğin Rüyası filminin müzikleri ile aday gösterildi.

26-28 eylül tarihleri arasında Amerika, Colorado, Boulder’de yapılacak olan Moondance Uluslararası Film Festivali’nde en iyi film müziği ödülü için favori gösterilen Altın, daha önce de Kelebeğin Rüyası Filmine bestelediği müzikler ile; 15. Milano Uluslar arası Film Festivalinde, (İtalya) “En İyi Film Müziği”, 13. World Soundtrack Academy, (Belçika) “Halkın Seçimi”, 46. SİYAD Sinema Ödüllerinde, “En İyi Müzik” ve 19.Kral Türkiye Müzik Ödüllerinde, “En İyi Film Müziği” Ödüllerine layık görüldü.

Altın, başrollerini KıvançTatlıtuğ ile Mert Fırat’ın paylaştığı Kelebeğin Rüyası Filmi’nin müzikleri ile, İngiltere, İtalya, İspanya, Yunanistan ve ABD ‘de yayınlanan 2013 Film Müziği listelerinde “1 numara” olmuş ilk ve tek Türk besteci ünvanına sahip.

Moondance Film Festivali’nde Kelebeğin Rüyası filmi en iyi film müziği ödülünün yanı sıra en iyi actor ve en iyi film dallarında da aday.

Rahman Altın Kimdir?

• Rahman Altın 2009 yılında, Amerika Birleşik Devletleri tarafından sanat alanında “Olağanüstü Yetenek” statüsünden verilen Green Card’a layık görülmüştür.
• 2002 yılında ASCAP(Amerikan Besteciler, Yayıncılar ve Yazarlar Birliği) ve 20th Century Fox tarafından düzenlenen, FILM SCORINGWORKSHOP’una tüm dünyadan seçilen 10 film müziği bestecisinden biri olarak davet edilmiş, Kültür ve Turizm Bakanlığı‘nca da desteklenen sanatçı, Amerikan Film Müziği Endüstrisinin en prestijli organizasyonu kabul edilen bu etkinlik esnasında yaptığı çalışmalar ile Hollywood’daki önemli müzik direktörlerinin dikkatini çekmiştir.
• 2013 yılında, Türkiye’nin bugüne kadar yapılmış en büyük film prodüksiyonu olan “Kelebeğin Rüyası” filminin müziklerini bestelemiştir. 2013 yılında filmin vizyona girmesinden hemen sonra yayımlanan “Kelebeğin Rüyası” Soundtrack albümü Dünya’da ve Türkiye’de, Film Müziği listelerinde 1 numara olmuştur.
• 2011 yılında Lucas Film, bestelerini ‘STAR WARS – Bluray’ tanıtım ve reklam filmlerinde kullanmıştır.
• 2013 yılında, Iron Man 3 filmi için ‘Iron Man 3 Statue’ web sitesinin müziklerini bestelemiştir.
• 2012 yılında Hollywood’un en büyük prodüksiyonlarından biri olan ‘THE AMAZING SPIDERMAN’ filminin kamera arkası belgeselinin müziklerini bestelemiştir.
• İstanbul 2020 Olimpiyat başvuru kampanyası filmlerinin müziklerini bestelemiştir.
• 2011 yılında ‘Dark Knight Rises’, ‘Mission Impossible 4’, ‘Man in Black 3’, ‘Lone Ranger’ filmlerinin tanıtım kampanyaları ve fragmanları için müzikler bestelemiştir.
• 2010 yılında HBO için, Steven Spielberg’in prodüktörlüğünü üstlendiği ‘THE PACIFIC’ TV serisinin ve ‘THE SPECIAL RELATIONSHIP’ adlı TV filminin tanıtım fragmanları ve TV tanıtım kampanyaları için müzikler bestelemiştir.
• 2003 ve 2004 yılında dünyaca ünlü Türk moda tasarımcısı BAHAR KORÇAN’ın NEW YORK FASHION WEEK kapsamındaki moda showlarının müziklerini besteledi. Burada yaptığı çalışmalar HBO marketing direktörlerinin dikkatini çekti ve beğenilerini kazandı. Daha sonra HBO ile çalışmalar yapmıştır.
• 1998-2014 yılları arasında 2,000’den fazla jingle besteleyerek sektörün önde gelen isimlerinden biri olmuştur. Ulusal ve uluslararası reklam sektöründe besteleri ile “Marka Kimliği” katarak “Müzikal bir Tanı” kazandırdığı isimlerin başında; Mercedes Benz, Coca Cola, Honda, Ikea, HSBC, Kellogg’s, Ford, Danone, Hyundai, Johnnie Walker, Vodefone, BP, Peugeot, Bridgestone, Turkish Airlines, Aviva, Knorr, Bosch, Akbank,Vestel, Zorlu, Linens, Telsim, Turkcell, Axess, Tikveşli, Dimes,Yapı ve Kredi Bankası, Selpak, Fiat, Pril, Petrol Ofisi, Kalebodur, Taç, Pepsi, Oyakbank, Tetrapak, Marshall, Banvit, Panda, Ülker, Hanımeller, Vakıfbank, Bridgestone, Bimeks ve MNG Kargo gelmektedir.
• 2011 yılında ABD’de düzenlenen Golden Turk Ödüllerinde “ABD’de yaşayan En Başarılı Türk Müzisyen” ve “En Başarılı Türk” kategorilerinde -Turk of America Media Group –tarafindan aday gösterilmiştir.

2003-2014 yılları arasında müziklerini bestelediği filmler;

2003 Hürrem Sultan (TV),2004 Vizontele TUUBA,2006 Keloğlan Kara Prense Karşı, 2006 Cenneti Beklerken,2007 Fedai(TV),2009 Uzak İhtimal, 2010 Çok Filim Hareketler Bunlar, 2012 Çanakkale 1915 (Final Sahnesi), 2013 Kelebeğin Rüyası

Bir cevap yazın

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.