Karabağ olayları ve Rusya-Türkiye faktörü

ABD’den, Karabağ’la ilgili bir beyan geldi. “Karabağ’ın kaderini referandum halledecek” diyor Amerikalılar. Ruslar ve Fransızlar da aynısını diyor. Oysa Azerbaycan’ın Karabağ bölgesi, Ermeni işgalinden sonra, orada asırlardır yaşayan Müslüman Türk nüfus mecburen göç etti. 25 senedir Azerbaycanlı nüfus, Azerbaycan’ın diğer bölgelerinde meskûnlaştı. Demek ki bu referandumun sonucu, AGİT ve MİNSK Turistik Ekibi bunu bile bile, böyle bir adaletsiz tutumla davranmakta. Bu dolaylı olarak “Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü de tanımamak” anlamına gelmektedir.

Karabağ’da günlerdir çatışma var. Azerbaycan Ordusu bayağı iyi ilerleme katetmiş gözüküyor. Azerbaycan yönetimi krizi iyi yönetebiliyor. Lakin mesele bu da değil. Rusya, sürekli olarak Ermenistan’ı savaş ortamına itmekle, hangi sinsi plan içerisinde olduğunu görmemiz lazım. Hiç kuşkusuz bu bölgeye ordu birliklerini yürütme niyeti var. Lakin bu arada Nahçivan’ın güvenliği meselesinde de Türkiye faktörü devreye giriyor. Eğer ortam ciddi savaş niteliğine girerse, kuşkusuz Türkiye Nahçivan’ın güvenliği açısından, Kars Anlaşmasına dayanarak, devreye girmesinin de mümkün olduğunu göz önünde bulundurmamız lazım.

Ermenistan ciddi şekilde tehditler yağdırmakta. Rusya’nın sırtını sıvazladığı aşikâr. Bir de Putin, bir kaç dengeyi aynı anda tutmayı hedefliyor. Bakın ABD’nin bunca tehditlerine rağmen Putin, bir defa olsun açıktan ABD’yi düşman belleyemedi. Korkuyor çünkü. Ondandır ki, yeni savaş ortamını, kendince korkmadığı Türkiye üzerinden oluşturmak istiyor. Dikkat ederseniz, Suriye’de de aynı taktik uygulanmaktadır. Kilis’in vurulması, DAEŞ ve PKK eliyle, Türkiye’yi fiili müdahaleye zorlamanın da altında, Türkiye’yi istikrarsız alana dönüştürme fikri vardır.

ABD ile Rusya’nın bu konuda mutabakat sağladıklarını anlıyoruz. Rusya medyasının, FETÖ’ye ait medyaya, devletin sırlarını ifşa eden Can Dündar’a da, aynen Amerikan bakış açısıyla sahip çıkmaktadır. ABD, daha doğrusu beceriksiz Obama yönetimi Türkiye’ye kendince ayar verme cesaretine, Rusya DAEŞ, PKK, FETÖ üzerinden de yapmakta. Şu anda Putin, aynı taktiği Karabağ üzerinden de dizayn etmekte.

Azerbaycan’da Türkiye Silahlı Kuvvetleri’nin, Azerbaycan’da istenilen formatta bulunması dillenmeye başlamış. Putin bundan rahatsız olmuş. Putin, Türkiye’yi Karabağ üzerinden kışkırtmak istiyor, lakin ordu birliklerinin bu bölgeye gelmesini asla istemiyor. Galiba Azerbaycan yönetimi de bu kozu, denge için kullanmaktadır.

Anlaşılan odur ki, Rusya bu kriz ortamını başından istedi. Ve burada ABD, sinsice rol oynadı. Rusya’nın efor harcamasını, ABD çok istiyor. Lakin burada esas tehlike, Rusya’nın eliyle Türkiye’ye, yeni ve açık tehdit oluşturma gayretidir. Türkiye’nin bir an önce sistem değişikliği bir anlamda da önemlidir. Tıkanan bazı adımların, önü bir an önce açılmalıdır. Coğrafyada önemli gelişmeler var. Bu gelişmeler, içeride sistem tıkanıklığı yaşayan Türkiye’nin durumu, coğrafyanın tamamının kaderini olumsuz etkileyebilir. Türkiye’nin elinin güçlü olması, başkanlık sisteminden geçmektedir.

Bir cevap yazın

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.