Aşağıdakilerle yukarıdakilerin hikâyesi: Köpeklerin İsyan Günü

Aşağıdakilerle yukarıdakilerin hikâyesi: Köpeklerin İsyan Günü

Aynı semtte çalışan iki genç: Birine annelerini, diğerini köpeklerini emanet ediyorlar. Köpek gezdiricisi genç bir ‘kehanet’ten bahsediyor, sanki bize “Yakarsa bu dünyayı köpekler yakar!” diyor…

‘Köpeklerin İsyan Günü’, ‘üst sınıfın’ üssü Nişantaşı’nda geçen distopik bir metin. Yazarı Ceren Ercan el değiştiren sermayeyi, eskiye özlem duyan burjuvaziyi, alt-üst arasındaki dev yarığı ve sistemde beliren çatlakları bu ‘üs’te yaşayan/çalışan dört karakter üzerinden aktarıyor. En lüks mağazaların, en ince topukların, en ışıltılı makyajların, en gıcır poşetlerin arasında bir eve süzülüyoruz. Kadın ne şimdiki hayatını ne de ‘sonradan zengin’ kocasını beğeniyor. Koca bir türlü ‘yırtamıyor’. Kadının annesine bakan genç kızın ve köpek gezdiricisi genç adam ise kimsenin gerçekten tatmin olamadığı bu evrenin zaten görünmeyen, istenmeyenleri…

Daha önce ‘İstenmeyen’de kesişen hikâyeleri akılda kalıcı bir dille anlatmıştı Ercan, bu kez de dert ettiği meseleyi seyirciye ortak etmeyi başarıyor. Lakin oyunun ‘isyanı’, beklentiyi karşılamakta zayıf kalıyor.

Aşağıdakilerle yukarıdakilerin hikâyesi: Köpeklerin İsyan Günü

Yönetmenliğini Mark Levitas’ın üstlendiği oyun; karakterlerin mutsuz ifadeleri, müziği, ışığı, kimi sahnelerin mikrofon aracılığıyla aktarılması, beton görünümlü devasa blokları ve bizatihi metnin kendisiyle soğuk/gerilimli bir ton tutturuyor. Bu açıdan rejide başarılı bir bütünlükten bahsedilebilirken öte yanda bilhassa karı-kocanın karşılıklı sahneleri oyunun gerilimli havasından biraz daha ayrı bir yerde duruyor. Keza genç kızla oğlan ‘Aslında orta diye bir yer olmadığını hem diyalogları hem performanslarıyla aklımıza kazır, handiyse ‘isyana’ giden yolları döşerken, finalde o başkaldırıyı hissedemiyoruz.

Galiba aklımda en çok kalacak olan gerilim ve grilik hissi olacak oyundan… Son kertede oyun niyetlendiği huzursuzluğu geçiriyor seyircisine. Zuhal Gencer Erkaya, Kanbolat Görkem Arslan, Sercan Gülbahar ve Elif Ürse’den oluşan oyuncu kadrosu, bu isimlerden beklendiği üzere başarılı ama oyunun distopik ruhunu en çok Elif Ürse’nin taşıdığını da belirtmek gerek.

‘Köpeklerin İsyan Günü’nü görün, değişen Türkiye’ye yenilikçi/farklı bir gözle bakarsınız…

KÖPEKLERİN İSYAN GÜNÜ/ 5 üzerinden 3,5 yıldız 

Yazan: Ceren Ercan
Yöneten: Mark Levitas
Oyuncular: Zuhal Gencer Erkaya, Kanbolat Görkem Arslan, Elif Ürse,
Sercan Gülbahar
Süre: 90 dk.
Bilet Fiyatı: Öğrenci 30,
Tam 55 lira.
Ne zaman, nerede?: 22 Ocak Pazar 20.30’da, Zorlu PSM’de.

Bir cevap yazın

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.