Videografik: Sürücüsüz araçlar

Sürücüsüz araçlara kısa bir bakış.

ABD’nin Los Angeles kentinde yaklaşan otomobil fuarının gözdesi sürücüsüz araçlar olacak. Başını Tesla ve Google’ın çektiği sürücüsüz araç üretimi yarışı her geçen gün mesafe kat ediyor.

Sürücüsüz araçlar her an çevrede olup biteni izliyor. 360 ° gören kameraları sayesinde, görüşü aynalarla sınırlı kalan sürücülerden fazlasını görebiliyorlar. Bu araçların çeşitli noktalarında çok sayıda kamera, radar ve sensör var.

Aracın önünde 20 cm aralıklı, iki kamera var. Bu kamera tıpkı sürücü gibi yolu izleyip engelleri takip ediyor, mesafe ölçüyor. Bilgisayar, bu sayede yola çıkan bisiklet veya yaya gibi hareketli cisimleri fark ediyor.

Yanlardaki kameralar da yolun geri kalanını tarıyor. Böylece trafik işaretleri ve trafik ışıkları tespit ediliyor. Radar ve sensörlerle aracın etrafı izleniyor. Daha küçük sensörlerle araca yaklaşan cisimler izleniyor. Sürücüsüz araçlar 200 metreye kadar etrafını hissedebiliyor, karanlıkta bile.

Bu araçlarda ayrıca yağmur sensörleri de bulunuyor. Bu sensörler yağış başladığında hızı azaltıp frenlerin hassasiyetini değiştiriyor. Aracın kuvvetli rüzgârla yoldan çıkmaması için bir de rüzgâr ölçeri var.

Kaynak: AFP

Bir Cevap Yazın

*