Tahşiyeciler davasında Ertuğrul Özkök tanık oldu

Ertuğrul Özkök Taşhiye kumpas davasında “Hoca Bu Konuyu Neden Açtı” başlıklı yazısı nedeniyle tanık olarak dinlendi

‘Tahşiyeciler’ olarak bilinen gruba kumpas kurdukları iddiasıyla, firari sanık Fetullah Gülen ile Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca’nın da aralarında bulunduğu 9’u tutuklu 33 sanığın yargılandığı davada Hürriyet Gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök 9 Nisan 2009’da yazdığı “Hoca Bu Konuyu Neden Açtı” başlıklı yazısı nedeniyle tanık olarak dinlendi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Hidayet Karaca ile eski emniyet müdürü Yurt Atayün’ün de aralarında bulunduğu 7 tutuklu sanık katıldı. Tahşiye Yayınevi’nin sahiplerinden Mustafa Kaplan da duruşmada müdahil olarak hazır bulundu.

Öğleden sonraki oturumunda Hürriyet Gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök tanık olarak dinlendi.

GAZETECİLİK SAİKİ İLE SORULMUŞ BİR SORUDUR

Fetullah Gülen’in internet sitesinde yaptığı konuşmanın bir gazeteci olarak ilgisini çektiğini belirten Özkök, “Böyle durup dururken niye böyle bir demeç verme ihtiyacı duydu diye ve bunu kime sorabilirim diye merak ettim. Şimdi kimle konuştuğumu hatırlamıyorum Ekrem Dumanlı da olabilir bir başkası ile de konuşmuş olabilirim. Ne cevap verdiklerine yazımda yer vermişimdir. Ne konuştuğum da çok aklımda kalmadı. Ama çok tatmin edici bir cevap da veremediler. Tamamen gazetecilik saiki ile sorulmuş bir sorudur” dedi.

BİR GAZETECİ OLARAK İNSANIN DİKKATİNİ ÇEKMEMESİ MÜMKÜN DEĞİL

Tahşiye kelimesini ilk defa orada duyduğunu söyleyen Özkök, “Ne anlama geldiğini bilmiyorum. Hala da bilmiyorum. Benim o konuşmada asıl ilgimi çeken tahşiye kelimesi değildi. Durup dururken İslami duyarlılığı olan bir grup niye böyle bir konuyu kaşıyordu. Ortada hiç bir şey yok. Türban konu olmamış. İrtica konu olmamış. AK Parti türban kelimesini dile getirmemişti. Bu konuyu neden kaşıdılar onu merak ettim. Bir gazeteci olarak insanın dikkatini çekmemesi mümkün değildi” dedi.

ARKADAŞLARIMDAN BU KONUŞMAYI BULMALARINI İSTEDİM

Gülen’in bu konuşmasından nasıl haberdar olduğunun sorulması üzerine Özkök, “Bir internet sitesinde böyle bir konuşmamın yayınlandığına dair bir yazı okudum. Arkadaşlardan bu konuşmayı bulup getirmesi istedim. Arkadaşlar bulup getirdiler o şekilde izledim” diye cevap verdi.

BENİM BİLDİĞİM YOK

Davanın tutuklu sanıklarından Hidayet Karaca ise “Siz dünya sinemasına da hakim birisiniz. Ben savunmada HSBC saldırısı, 7.4’lük İstanbul depremi ve benzeri bazı olaylarda öncesinde filmlere konu oldu. 5 bin kelimenin olduğu bir senaryoda 2,5 kelime yüzünden 2,5 yıldır tutukluyum. Siz böyle bir olayın terör örgütü kurulması açısından dünyada bir örneğini gördünüz mü?” diye sordu. Özkök de, “Benim bildiğim yok. Buraya tanıklık yapmaya geldiğimde bu tür soruların sorulacağını bilmiyordum. Yazdığım yazıya ilişkin sorular sorulacağını sanıyordum. Ama böyle bir şeye rastlamadım” diye yanıt verdi.

Bir Cevap Yazın

*