‘Şiddetin izi asla çıkmaz’

Birleşmiş Milletler’e bağlı UNICEF, çocuklara yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla fonun iyi niyet elçisi olan eski futbolcu David Beckham’ın da yer aldığı yeni bir kısa film yayınladı.

Birleşmiş Milletler’e bağlı UNICEF, çocuklara yönelik şiddeti gündeme getirmek amacıyla fonun iyi niyet elçisi olan eski futbolcu David Beckham’ın da yer aldığı yeni bir kısa film yayınladı.

Fiziksel ve psikolojik istismarın çocuklarda yaşamları boyunca silinmeyecek izler bıraktığına dikkat çeken kısa filmde, çocuklara yönelik şiddet sahneleri Beckham’ın vücudunda hareketli dövmeler olarak yansıtılıyor.

“Her 5 dakikada bir çocuk şiddet yüzünden ölüyor”

Çocukların yaşamı üzerinde yıkıcı etkiler yaratan konuların gündeme getirilmesi için elinden geleni yapmaya çalıştığını ifade eden Beckham, UNICEF’ten yapılan yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Her beş dakikada bir, dünyanın bir yerlerinde şiddet yüzünden bir çocuk ölüyor. Daha milyonlarcası ise çocukluklarını tamamen yıkıma uğratabilecek fiziksel, duygusal ve cinsel istismar gibi durumlarla karşılaşıyor. Hiçbir çocuk böylesine bir şiddet görmemeli. Çocuklara yönelik şiddet yanlıştır ve hepimiz buna bir son vermeliyiz.”

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake ise konuya ilişkin şunları söyledi:

“Şiddet ve istismar çocuklara ağır darbeler vuruyor – bedenlerine zarar veriyor, duygusal sağlıklarını tehdit ediyor, hatta beyinlerinin sağlıklı gelişimi üzerinde bile tahrip edici etkiler yaratıyor. Çocukları şiddetten koruduğumuzda bireysel trajedileri de önlemiş oluruz, daha güçlü, daha istikrarlı toplumlara ulaşırız. David Beckham gibi güçlü savunucular sayesinde, ayrıca çocuklarla gençlerin seslerinden de güç alarak dünyanın neresinde olursa olsun çocuklara yönelik şiddete son verecek bir ivme yaratıyoruz.”

Kaynak: UNICEF

Bir cevap yazın

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.