Halep’te Rusça yazılı yardım poşetleri!

Rejim ve Rusya’nın yoğun bombardımana tuttuğu kentte sokaklar cesetle doldu, kaçmayı başaranlar ise perişan halde. Çatışmalardan kurtulanlar bir parça yiyecek için birbirini ezdi. Ordu tarafından dağıtılan yardım poşetlerinde Rusça yazılar dikkat çekti.

Yüzlerce sivil ise rejim güçleri tarafından tutuklandı, haber alınamıyor.

Suriye’nin kuzeyindeki Halep’te hafta sonundan bu yana şiddetlenen çatışmalar, dün onlarca kişinin ölümüne yol açtı. Cub el Kubbe semtinde hava saldırısına hedef olan sivillerin cesetleri sokaklara saçıldı.

Rejimin ele geçirdiği bölgelerden göç eden sığınmacı grubu, daha güvenli bir yere ulaşmak için bavullarıyla kaçmaya çalışırken yine rejim tarafından vuruldu.

500 kişi kayıp

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) ise, Şam rejiminin tamamen kuşattığı kentten kaçanları tutukladığını bildiriyor. Tutuklanan haber alınamayan sivil sayısı halihazırda 500’den fazla, ailelerin başvurduğu resmi yetkililer ise söz konusu şüphelilerin ‘özel bir yerde’ tutulduğunu söylüyor. Rejim güçleri, sivillerin yalnızca kimlik kontrolünden geçirildiğini savunuyor.

İzdiham

Kaçmayı başaranların hali de perişan. Uluslararası haber ajansları, bölgeden sivillerin yiyecek yardımı almak için birbirini ezdiği fotoğraflar geçiyor. Fotoğraflarda dikkat çeken ayrıntı ise, dağıtılan yardım poşetlerinin üzerinde Rusya ile Suriye bayrağının birlikte yer alması ve Rusça yazılar olması.

İç savaşın aylardır en şiddetli hissedildiği kenttin doğusunda Hastane yok, birkaç doktor kaldı.

BM yetkilisi: Yalvarıyoruz

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), dün Halep’teki son durumu görüşmek üzere Fransa’nın çağrısıyla acil toplandı.

Toplantıda söz alan BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O’Brien, kentin 150 gündür kuşatma altında olduğunu belirterek, “Halep’in doğusunun devasa bir mezara dönüşmemesi, insanlık adına sivillerin korunması ve kuşatma altındaki kente erişim sağlanması için yalvarıyoruz” dedi.

Toplantıdan önce konuşan Fransa’nın BM elçisi François Delattre ise, “Fransa ve ortaklarımız, şayet Halep’teki duruma sessiz kalmaya devam edersek, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana sivil halka karşı girişilen en büyük katliama tanık olabiliriz” dedi.

Rusya’nın desteğiyle harekete geçen Şam yönetimi, 15 Kasım’da muhaliflerin kontrolündeki Halep’in doğusunu almak için yeni bir saldırı başlatmıştı. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, dün yaptığı açıklamada yıl sonuna kadar Halep’te durumun ‘hallolacağını’ ümit ettiklerini söylemişti.

Bir cevap yazın

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.