‘Çocukları savaşlarda kullanmayı bırakın’

Somali’de Elman Barış ve İnsan Hakları Merkezi, ülkedeki çocuk asker sorununa dikkat çekmek amacıyla sosyal medyadaki #MannequinChallenge akımına katıldı.

Somali’de Elman Barış ve İnsan Hakları Merkezi, çocuk asker sorununa dikkat çekmek için sosyal medyada akım haline gelen #MannequinChallenge konseptinde bir video çekti.

#MannequinChallenge akımı için dünyanın dört bir tarafından insanlar, daha önceden planladıkları bir pozda donarak çektikleri genellikle eğlenceli videoları sosyal medyadan paylaşıyor.

Fakat Somali’deki merkezin amacı bu akıma eğlenceli bir video ile katılmak değil, ülkedeki çocuk asker sorununu gündeme getirmek…

Merkez, çektiği video ile Somali ordusuna ve Eş Şebab örgütüne “Çocukları savaşlarda kullanmayı bırakın” çağrısı yaptı. Görüntülerde, çocukların silah altına alınmak için ailelerinden koparılışları, askeri eğitim almaları ve savaşmaları temsil ediyor.

Silah altına alınan çocukların eğitimle rehabilite edilmelerini talep eden merkez, videoda kendi alternatiflerini de canlandırdı: Okullar.

Kaynak: Facebook, Al Jazeera

Bir cevap yazın

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.