Binlerce Türkmen Türkiye sınırına ulaştı

Irak’ın Musul kentine bağlı Telâfer’den binlerce Türkmen göç ediyor. Çatışmalardan kaçan ve Şii milislerden endişe eden Türkmenler, Türkiye sınırına yöneliyor.

Irak güvenlik güçleri ve Şii milislerin Musul kentinde IŞİD’e karşı devam eden operasyonları nedeniyle, örgüt kontrolündeki Telâfer ilçesinde yaşayan Türkmenlerin bir bölümü evlerini terk ederek Suriye üzerinden Türkiye sınırına doğru göçe başladı. Anadolu Ajansı’nın bölgedeki silahlı muhaliflere dayandırdığı haberine göre, Kilis’in karşısındaki Azez ilçesine ulaşan Telaferlilerin sayısı 10 bine ulaştı. Ayrıca, IŞİD’in ‘fiili başkenti’ Rakka civarında da binlerce Telâferli, Azez’e hareket halinde.

Türkmen ailelerin AA’ya verdiği bilgiye göre, kaçakçıların işlettiği göç güzergâhı, Irak’ın kuzeybatı sınırında yer alan Telâfer’den Suriye’nin sınır ili Deyr’ez Zor’a, oradan Rakka iline ve Bab ilçesi üzerinden de Azez’e ulaşıyor. Pek çok aile Telâfer’den çıkmak ve yüzlerce kilometreyi kat etmek için IŞİD militanlarına ve kaçakçılara para veriyor.

Telâfer’den kaçan ve Azez’de 27 kişiyle tek odada kalan Ebu Kasım, “Biz Irak’taki savaştan kaçarak buraya geldik. Haşdi Şabi’den, evlerimizi yıkan savaş uçaklarından kaçtık. Telafer’de hiçbir şeyimiz kalmadı” dedi. Haşdi Şabi’in Telafer’i kuşattığını ve kalan ailelerin çıkmasına izin vermediğini kaydeden Ebu Kasım, Azez’e ulaşmalarının 20 gün aldığını, oldukça kötü şartlarda yaşadıklarını söyledi.

Irak güvenlik güçleri ve Şii milislerin IŞİD’e yönelik operasyona başlamasının ardından, milisler Telâfer yakınlarına ulaşmış ve hükümetin kararı gereği ilçeye girmesi planlanan ordu güçlerini beklemeye başlamıştı. Gelişmeler üzerine, Telâfer’deki Sünni nüfusta, mezhep temelli intikam eylemlerine maruz kalma ya da çatışmalardan zarar görme endişesi artmıştı.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.