Baykal: Ergenekon mimarlarını alkışlatmak son derece yanlış

CHP Milletvekili Deniz Baykal, Genel Başkan Kılıçdaroğlu tarafından Gülen örgütü ile ilgili soruşturmada tutuklanan Altan kardeşler ve Nazlı Ilıcak gibi isimlerin, alkışlatılmasına tepki gösterdi. “Ergenekon’un mimarlarının, bir büyük komplonun aktif üyesi olanların ödüllendirilmesini, alkışlatılmasını haklı bulmak mümkün değil” dedi.

CHP Milletvekili Deniz Baykal, Cnn Türk’te soruları yanıtladı. Baykal, Genel Başkan Kılıçdaroğlu tarafından Gülen örgütü ile ilgili soruşturmada tutuklanan Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak gibi isimlerin, CHP mitinginde alkışlatılmasına tepki gösterdi ve şunları söyledi:

“Türkiye’de çok önemli karar alma sürecine girerken, böyle bir konunun karşımıza çıkması son derece üzüntü verici. Yargılama yaparak bunu söylemeden böyle bir tartışmanın ortaya çıkmasını üzüntü verici buluyorum. Sayın Genel Başkan’ın basın özgürlüğü, demokrasi konusunda duyarlılığı nedeniyle bunu söylediğini anlamaya çalışıyorum. Elbette gazetecilerin tutuksuz yargılanmasını istememiz saygın bir istek. Eğer basın özgürlüğü ile ilgili bir suçlama söz konusu ise tutuksuz yargılanmalı. Ama buradaki ince mesele şu, iktidar bunu önlem olarak değil cezalandırmak olarak kullanıyor. Onun derdi haddini bilmek. Bu sürece bir direnç var bunu anlayışla karşılamak lazım. Bunu anlıyorum ama bunların bir kısmının, özellikle Ergenekon sürecinin mimarları konumunda olan, bavulla getirilmiş delilleri ballandırıp herkesin inanmasını sağlayan, camilerin bombalanacağını söyleyen, bir büyük komplonun aktif üyesi olanların orada ödüllendirilmesini, alkışlanmasını sağlamayı haklı bulmak mümkün değil.

“Bunun kimin komplosu olduğu tescil edildi”

Baykal, Kılıçdaroğlu’nun bu davranışını telafi etmesi gerektiğini belirtti ve şunları söyledi:

“Genel Başkan toplumun bu duyarlılığı göstereceğini dikkate almamış olabilir. Bunun toparlanması lazım. Onların alkışlatılmasını, toplumun önüne saygın bir şekilde sunulmasını doğru bulmuyorum. Onların yargılanması farklı. Ergenekon’da hukuki bir komplo olduğu mahkeme kararı ile ortaya çıktı. Bu komplonun Türkiye’nin başına gelmesine katkı sunanların kahramanlaştırılması son derece yanlış. Bizim bir siyasetimiz var. O Ergenekon’a başından beri karşı karşı çıktık. Bunun kimin komplosu olduğu tescil edildi. Bu komployu kimin kurduğuna dair CHP tabanın düşüncesi var. ‘Ne oluyor’ diyor. Bu haklıdır. Genel Başkanın iyi niyetle onu alkışlatması, bir kahraman gibi sunması başka bir şeydir.”

“Bu ciddi bir konudur”

Baykal, bu ve benzeri hareketlerin partinin güvenilirliğini de sarstığını belirtti ve şu ifadeyi kullandı:

“Böyle yol kazaları bizim başımıza çok iş açıyor. Bizim inandırıcılığımızı, tutarlılığımızı tekrar inşa etmek için çok çaba sarf etmemiz gerekiyor ve buna rağmen, bu çabalara rağmen birşey eksik kalıyor. Bu ciddi bir konudur. Partinin kendi kimliğini, süreçlerle bulaştırılan kimliği değil, gerçek kimliğini sunmalı. Dha inandırıcı, daha güven veren durumda olmalıyoz.”

Altan kardeşler ve Nazlı Ilıcak CHP mitinginde alkışlatıldı

CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Adana’da düzenlediği ‘Ülkemizi Böldürmeyeceğiz’ mitinginde Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan ve Mehmet Altan gibi isimleri de diğer gazetecilerle birlikte anons etmiş ve alkışlatmıştı.

Kılıçdaroğlu’nun bu davranışı parti içindeki bazı milletvekilleri, yöneticiler ve seçmenlerce tepki çekmişti.

Kaynak: CNN Türk

Bir cevap yazın

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.