Yunanistan üç darbeci askeri Türkiye’ye iade etmeyecek

Yunan mahkemesi, 15 Temmuzdarbe girişimi sonrası Yunanistan’a kaçan üç Türk askerinin Türkiye’ye iade edilmemesine karar verdi. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, konuyla ilgili ‘Yunanistan’dan beklentimiz tüm FETÖ üyelerinin iadesi için gereken çabayı ortaya koymasıdır” açıklamasını yaptı.

FETÖ’nün darbe girişiminin ardından Sikorsky tipi askeri helikopterle Yunanistan’ın Dedeağaç Havalimanı’na iniş yaparak sığınma başvurusunda bulunan sekiz askerin yedisinin talepleri reddedilmişti. Ancak Yunanistan, darbeci askerlerin Türkiye’ye iade edilmesini isteyen Ankara’nın bu talebine yönelik kararını açıklamamıştı.

Reuters’ın haberine göre, Atina’daki temyiz mahkemesi söz konusu askerlerden üçünün Türkiye’ye iadesine karşı çıktı. Mahkemenin kararına göre darbeci üç asker “hayatlarının tehlikede olduğu” gerekçesiyle Türkiye’ye iade edilmeyecek.

Associated Press, iade edilmemesine karar verilen askerlerin önümüzdeki günlerde serbest bırakılmasının beklendiğini bildirdi. Geri kalan askerler için ise önümüzdeki üç gün içinde duruşma yapılacak.

TÜRKİYE’DEN İLK TEPKİ

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Atina’daki temyiz mahkemesinin kararını, “Yunanistan, Türkiye ile NATO’da ittifak içerisindedir, NATO müttefikimizdir. Bizim Yunanistan hükümetinden beklentimiz kesinlikle bu FETÖ mensuplarının Türkiye’ye iadesiyle ilgili her türlü gayreti göstermesidir” sözleriyle değerlendirdi.

Işık, TUSAŞ’taki Göktürk-1 Uydu Fırlatma Töreni’nin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin darbe girişiminin ardından Yunanistan’a kaçan Fetullahçı Terör Örgütü üyesi askerlerden üçünün iade edilmemesine yönelik mahkeme kararına ilişkin değerlendirmesini sorması üzerine Bakan Işık, “Bizim müttefiklerimizden beklentimiz bu hain terör örgütünün, FETÖ’nün elemanlarının Türkiye’ye kesinlikle iadesidir. Bu bir terör örgütüdür, bir terör örgütü üyesine yapılması gereken muamele neyse mahkemelerin de yönetimlerin de hükümetlerin de bu muamelede bir ayrım veya ayrıcalık yapmaması önemlidir” diye konuştu.

Bakan Işık, terörün her türlüsüne gösterilmesi gereken tavrın aynı olduğunu vurgulayarak, şunları ifade etti:

“Terör, terördür, bunun arasında ayrım yapmamak gerekiyor. Bir de mahkemelerin terör örgütleriyle ilgili çok daha hassas ve dikkatli karar vermeleri gerekiyor. Hükümetlerin de müttefik dayanışmasının örneğini göstermeleri gerekiyor. Yunanistan, Türkiye ile NATO’da ittifak içerisindedir, NATO müttefikimizdir. Bizim Yunanistan hükümetinden beklentimiz kesinlikle bu FETÖ mensuplarının Türkiye’ye iadesiyle ilgili her türlü gayreti göstermesidir.”

AVUKAT ARITÜRK: TÜRKİYE’NİN İTİRAZ HAKKI VAR AMA…

Yunanistan’daki darbeci askerlerin dosyasını takip eden İstanbul Barosu’na kayıtlı avukat Zeki Arıtürk, kalan beş darbeci asker için yarın karar çıkmasını beklediklerini söyledi.

Ancak Arıtürk,  yaptığı açıklamada, beş asker için de Türkiye açısından olumsuz karar çıkmasının tahmin edildiğini ve karara itiraz hakkının bulunmasına rağmen sonucun değişmesini beklemediğini söyledi.

Arıtürk, “Bundan sonra iş, hukuk ile değil diplomasiyle çözülmeye çalışılacak gibi görünüyor” dedi.

Bir cevap yazın

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.