Yıldırım, ‘cumhurbaşkanlığı sistemi’nin detaylarını açıkladı

Başbakan Yıldırım, yeni anayasa teklifiyle ilgili bazı detaylar paylaştı. Buna göre, 12 madde var. Kanun tasarısını Cumhurbaşkanı veremeyecek. Sadece bütçe kanunu teklifi verebilecek. Yıldırım, “Ama cumhurbaşkanlığı neye göre icraat yapacak? Onunla ilgili kararname çıkarma yetkisi var” dedi.

Rusya ziyareti öncesi uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Binali Yıldırım, bu hafta içinde TBMM Başkanlığı’na sunulması beklenen anayasa değişikliği teklifiyle ilgili değerlendirmeler yaptı. Bazı detayları paylaşan Başbakan Yıldırım, şunları söyledi:

“Başkanlık değil, cumhurbaşkanlığı sistemi. Ortak şeyimiz bu. Cumhurbaşkanlığı sisteminde bir kere kanun tasarısını Cumhurbaşkanı veremiyor. Öyle bir şey yok. Kanunlar teklif şeklinde veriliyor. Teklifleri de milletvekilleri veriyor. Sadece bütçe kanunu teklifi cumhurbaşkanlığı tarafından veriliyor ama cumhurbaşkanlığı neye göre icraat yapacak? Onunla ilgili kararname çıkarma yetkisi var. Aynı zamanda Meclis’in de kanun çıkarma yetkisi var. Hangi alanlarda kararname çıkacak, hangi alanlarda kanun çıkacak, onlar belli.”

“12 madde var”

Anayasa değişikliği teklifi taslağıyla ilgili görüşülen 12 madde olduğunu anlatan Yıldırım, “Bu 12 maddeden etkilenen çokça madde var. Yani şöyle söyleyeyim, bir yerde ‘bakanlar kurulu’ geçiyorsa o çıkıyor, ‘başbakan’ geçiyorsa o çıkıyor, ‘gensoru’ geçiyorsa o çıkıyor, ‘sıkıyönetim’ geçiyorsa… Böyle yeni sistemde olmayan tabirler ve kurumlar var. Onların kaldırılması var. Yani bir kısmına mülgâ diyoruz, iptal ediliyor tamamen. Bir kısmında da ifade değişiklikleri oluyor. Bunların hepsi bir madde olarak dikkate alınıyor. Geçici maddeler var, geçiş maddeleri var. Onları şu anda çalışıyorlar” dedi.

Taslağın Meclis Başkanlığı’na ne zaman sunulacağı ve takvimin nasıl olacağına ilişkin soruya Başbakan Yıldırım, “Bir kere ilk iş Meclis’e sunulması. Onunla ilgili biliyorsunuz açıklamamız var, bu hafta içinde sunacağız dedik” yanıtını verdi.

“Gittikçe artan bir destek var”

Yıldırım, “Halkın cumhurbaşkanlığı sistemine desteği konusunda nasıl bir tablo görüyorsunuz?” sorusu üzerine, “Gittikçe artan bir destek var, önemli konu mevcut anayasada cumhurbaşkanı seçildiğinde partisiyle ilişiği kesilir. Bu hüküm kaldırılıyor. Bunu tersinden okuyunca ne oluyor, partisiyle ilişiği devam ediyor” diye konuştu.

“Millette böyle bir hassasiyetin oluşması önemli”

Başbakan Yıldırım, kurdaki dalgalanmayla ilgili alınması öngörülen tedbirlere yönelik soruyu ise, “Esnafın, sanatkârların, küçük işletmelerin içinde bulunduğu bu kur oynaklığından kaynaklanmış sıkıntılarını giderecek bir tedbirler paketidir. Bundan sonra herhalde piyasalarda bir rahatlama olacak” diye yanıtladı.

Türk lirasına destek kampanyasının hatırlatılması üzerine de Başbakan, “Bu, milletin meseleye sahip çıktığını gösteriyor. Sonuç olmasından ziyade millette böyle bir hassasiyetin oluşması bence önemli. Cumhurbaşkanımız alternatifleri koyuyor. Altın da yerlidir, Türk parası da yerlidir, bu küresel dalgalanmalardan en az etkilenir. Neticede bizim lokal paramız” dedi.

Başbakan Yıldırım, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) ilişkilerine yönelik, “Halen Avrupa’da vizyon sahibi, Avrupa’nın geleceğini, Türkiye ile ilişkilerin önemini bilen liderler olduğunu düşünüyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.