Yezidilere PKK zulmü

Musul’a bağlı Sincar Kaymakamı Mehma halil, PKK’nın şehirdeki halk tarafından tehdit oluşturduğunu ve bu durumdan rahatsızlık duyduğunu söyledi.

Irak’ta Musul’a bağlı Sincar (Şengal) Kaymakamı Mehma Halil, PKK’nın şehirdeki varlığının kendileri için ciddi bir sorun oluşturduğunu ve Yezidi halkının bundan rahatsızlık duyduğunu belirtti. Halil, Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) resmi sitesindeki açıklamasında PKK’nın Yezidi çocuklarına yönelik kandırma ve kaçırma vakalarının devam ettiğini bildirdi.

“YEZİDİ HALKI ÇOCUKLARINI GERİ İSTİYOR”

AA’nın haberine göre; Halil, PKK’nın Sincar’daki işgale son vermesi gerektiğini belirterek sözlerini şçyle sürdürdü: “PKK, Şengal’de Yezidi kızlarını ve erkeklerini kandırmaya devam ediyor. Tüm uyarılarımıza rağmen kirli siyasetini sürdürüyor. Halk PKK’nın eylemlerinden rahatsızlık duyuyor. Yezidi halkı çocuklarının bir an önce geri gönderilmesini istiyor. Ancak PKK bildiğini okuyor ve kaçırdığı gençleri örgütsel amaçları için kullanıyor.”

YEZİDİLERİN DRAMI BİTMİYOR

2014 yılının Ağustos ayında Sincar ve çevresini IŞİD, ele geçirip çok sayıda Yezidiyi alıkoymuştu. Örgütün, kaçırdığı Yezidi kadınları, militanları için “cariye” yaptığı ve bazılarını pazarlarda “sattığı” iddia edilmişti. Kadınların dramı, uzun süre dünya gündeminde olmuştu.

PKK ÇOK SAYIDA GENCİ KAÇIRDI

Kasım 2015’te Sincar, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKYB) bağlı Peşmerge güçleri tarafından kurtarılırken bölgede PKK’nın da varlık gösterdiği biliniyor. Sincar İlçe Meclisi Başkanı Veyis Naif, dün yaptığı açıklamada, ilçede daha önce IŞİD’in yaptığı zulmü bugün PKK’nın yaptığını ve Yezidi halkının üzerinde baskı kurmak amacıyla çok sayıda genci kaçırdığını belirtmişti.

Bir cevap yazın

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.