Yeni çipli kimlik kartlarımız kullanıma hazır

Türkiye Cumhuriyeti’nde çipli kimlik kartı yepyeni hali ve özel güvenlik sistemleriyle donatılacak.

T.C İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün yıllardır özveri ve gayretli çalışmalarına istinaden istikrarlarının neticesi olarak kağıt nüfus cüzdanı yerine artık çok yönlü kullanımlı çipli kimlik kart dönemine başarıyla geçiş yapılıyor.

Kırıkkale’deki pilot uygulamadan alınan başarılı sonuçlar doğrultusunda Rize, Trabzon ve Artvin’de kimlik kartı müracaatları alınmaya başlandı. Şu anda kullandığımız kaplanmış kağıt parçası yerine özel güvenlik sistemleri ile donatılmış olan çipli kimlik kartları nedir ne değildir sizlere anlatıyoruz.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen yeni sistemin alt yapısı ise TÜBİTAK tarafından inşaa edildi. Bu sene bahsettiğimiz gibi tüm ülkede yayılması planlanan sistem 3 yıl içinde de her vatandaşın sahip olacağı şekilde tamamlanmış olacak.

Nedir Bu “Çipli Kimlik Kartı”?

Çipli kimlik kartı olarak adlandırılan yeni nüfus cüzdanları üzerinde sizin kişisel bilgilerinizi barındıran bir çip içeren yeni nesil bir kart oluyor. Yüksek güvenlik özellikleriyle donatılan bu kart tam manasıyla kullanılmaya başlandığında ise tüm resmi işleri bu kart vasıtasıyla yapabileceksiniz. Aynı zamanda sağlık karnesi, pasaport ve ehliyet gibi kartlar yerine de geçecek olan çipli kimlik kartı sadece ulusal değil, böylece uluslararası işlemlerde de gerekli olacak.

Dünya genelinde Türk rengi olarak kabul edilen turkuaz ana rengine sahip olacak kartlarda kadın-erkek eşitliğini simgelemesi açısından pembe/mavi gibi renk ayrımı da olmayacak. Herkesin ortak tipte ve renkte kullanacağı kartlarda Osmanlı’dan Selçuklu’dan gelen motifler ve özellikle modern Türk çizgilerine sahip olacağı söyleniyor.

Bu Kartlar Ne Kadar Güvenli?

Çipli kimlik kartları Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından belirtilenlere göre oldukça güvenli olacak. TÜBİTAK tarafından yapılan birçok güvenlik sistemiyle donatılan bu kartlarda özel DNA’ya sahip ve her kişide değişen mürekkepler, mikro ve hatta nano yazılar, şifreli grafikler ve elektronik olarak da yüksek bir güvenlik sistemi içerecek. Böylece %100 güvenli bir altyapı oluşturulmaya çalışan kartların açıklanmayan özel güvenlik önlemleri de mevcut olacak. Yerli mühendislik örneği olarak da gösterilen yeni nesil çipli kimlik kartlarında hem açık hem de kapalı olan bu önlemler ile kopyalanması imkansız hale geliyor.

Nüfus ve Vatandanşlık İşleri Genel Müdürlüğü ve TÜBİTAK’ın ortak çalışması çipli kimlik kartlarını hem daha güvenilir hem de daha kullanışlı olmasını sağlayacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kullanacağı kimlik kartı neden İngilizce yazıyor?

Birçok kişiyi rahatsız edebilecek bu detayın ise çok basit bir açıklaması var. Evet, kimlik kartınız Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı olacak. İngilizce olmasının sebebi ise en basitinden pasaport gibi uluslararası işlemlerde de kullanılacak olması. Tüm dünyada kimlik kartı kullanan tüm ülkelerde küresel dil olarak kabul edilen İngilizce ibareler geçmek zorunda. Yani bu bir sorun değil, doğru bir hareket olmuş.

Yeni Kimlik Kartlarını Nasıl Temin Edebiliriz?

Kimlik kartı almak için 15 yaşından büyüklerin yurt içinde ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere şahsen başvuru yapması gerekiyor. Bunun için en yakın müdürlüğe müracaat edilebileceği gibi, herhangi bir müdürlüğe de başvurulabilecek.

Başvuru için ilçe nüfus müdürlüğüne doğrudan ya da zaman kaybına sebep vermemek için randevu alarak gidilebilecek.

Kimlik kartı başvurusu için son 6 ay içinde çekilmiş 1 biyometrik fotoğraf ve kimlik beyanı için nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı bir belgenin olması yeterli olacak.

Başvuru sonucunda kişiye başvuru belgesinin bir nüshası verilecek.

15 yaşını tamamlamayan çocuklar için veli veya vasileri başvuruda bulunabilecek. Talep edilmediği sürece 15 yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğrafa yer verilmeyecek.

İlçe nüfus müdürlüğüne şahsen giderek başvuruda bulunma imkanı bulunmayanların başvuruları kendi adreslerinde alınacak.

Aynı zamanda özel bir internet sitesi de açılacak. Ancak bu resmi olarak açıklanana kadar temin edebileceğinizi söyleyen hiçbir siteye bilgilerinizi vermemeniz önemli. Bu konuyu fırsat bilerek sizin kişisel bilgilerinizi elde edebilecek siteler açılması oldukça muhtemel.

Eğer sizin ilinizde dağıtıma başladığında yaşlılık ve ya sağlık nedenleriyle İlçe Müdürlükleri’ne gidemeyecek olan vatandaşlar için ise teknik altyapı hazırlanarak evlerine bu kartlar teslim edilecek.

KİMLİK KARTLARI POSTAYLA ULAŞACAK

Başvuru esnasında kimlik bilgileri kontrol edilecek, gereken alanlarda güncellemeler gerçekleştirilecek, fotoğraf taranacak, biyometrik verileri alınacak (her iki el için parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi).

Başvuru sonunda kişilere PIN zarfında bulunan 6 haneli şifre verilecek. Bu şifre, banka kartlarında olduğu gibi bazı işlemlerde kimlik doğrulama amacıyla kullanılacak. PIN kodu, kimlik kartı teslim edilinceye kadar aktive olmayacak. PIN kodu ilçe nüfus müdürlüklerinde bulunan kioskları kullanarak değiştirebilecek.

Yapılacak değerlendirmenin ardından kimlik kartı hazırlanarak, başvuru esnasında belirtilen adrese PTT Kargo aracılığıyla teslim edilecek.

Ücretli Mi Olacak?

Kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı ve değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 15 lira, kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 30 lira ödenecek. 10 yıl bir geçerlilik süresine sahip olacak. 10 yıl sonra yenilenmesi gereken kartlar için tekrar bir yenileme ücreti alınıp alınmayacağı da bilinmiyor. Ancak tahminime göre ilk alış sırasında verilecek ücretin aynısı 10 yıl sonra yenilenme için de verilecektir.

Yenilenmesinin sebebi ise pasaportlarda olduğu gibi sizin bilgilerinizde olabilecek değişikliklerin güncellenebilmesi ve özellikle teknolojik olan bu kartların yeni teknolojileri ve güvenlik önlemlerini barındırabilmesi için önem teşkil ediyor.

T.C İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün yıllardır özveri ve gayretli çalışmalarına istinaden istikrarlarının neticesi olarak kağıt nüfus cüzdanı yerine artık çok yönlü kullanımlı çipli kimlik kart dönemine başarıyla geçişin yapıldığı görülmektedir.

Şu an için kimlik kartları ile bilinen detaylar bunlar. Yeni dönem ile cüzdanımızda artık sadece kartlar ve nakit paramız bulunacak. Özellikle kaplama yapılmasıyla iyice büyüyen kimlik kartları normal boyutlarda cüzdan taşıyanların da sığmama derdini ortadan kaldıracağı kesin.

 

Yeni sancak Facebook sayfasını takip ederek özgün analizleri takip edebilirsiniz.  https://www.facebook.com/Yeni-Sancak-151535188637381/?fref=ts

Bir Cevap Yazın

*