Türk Akımı projesinin ayrıntıları belli oldu

Türkiye ile Rusya arasında imzalanan Türk Akımı projesi, Rus gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak. İşte dev projede merak edilenler…

Rusya doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak olan ‘Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi’ için hükümetlerarası anlaşma imzaladı.

İLK DETAYLAR 2014’TE ORTAYA ÇIKMIŞTI

Rusya ile Türkiye arasında son dönemde masada yer alan en önemli doğalgaz projelerinin başında Türk Akımı geliyordu. Projenin ilk detayları Aralık 2014’te ortaya çıktı.

Bu tarihte Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyareti sonrasında açıklanan projede inşaata 2016’da başlanması öngörüldü.

TÜRKİYE’DEN AVRUPA’YA DAĞILACAK

Avrupa’ya doğalgazını Ukrayna üzerinden satan Rusya, bu ülke ile yaşadığı sorunlar ardından doğalgazını alternatif bir yolla taşımak istiyordu. Türk Akımı projesi bu nedende gündeme geldi. Doğalgaz hattı, Rus gazını Karadeniz’in altından geçerek Türkiye topraklarına ve buradan da Yunanistan üzerinden Avrupa’ya taşımayı öngörüyordu.

KARADENİZ’İN ALTINDAN GEÇECEK

Her biri 15 milyar 750 milyon metreküp kapasiteli 4 hattan oluşacak Türk Akımı’nın 910 kilometresi Karadeniz’in altından geçecek. Trakya’dan Türkiye topraklarına girecek hattın kara bölümündeki uzunluğu da 260 kilometre olacak.

ORTAKLAŞA YAPILACAK

Boru hattının planlanan tahmini taşıma kapasitesi yılda 63 milyar metreküp. Türkiye’nin bu projeden yılda yaklaşık 14 milyar metreküp doğalgaz alması ve geriye kalan 49 milyar metreküp gazın Avrupa’ya ihraç edilmesi düşünülüyor. Gazprom, Karadeniz’in altından geçecek hattın tamamını kendisi inşa edecek.

Türkiye topraklarından geçecek kısmın ortaklaşa yapılması planlandı.

MALİYETİ 19 MİLYAR DOLAR

Türk Akımı’nın 19 milyar dolara mal olması bekleniyor. İki ülke arasındaki anlaşmalar doğrultusunda inşaat Mayıs 2015’te başlamıştı.

Bir cevap yazın

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.