Tayland’ın Yeni Kralı Göreve Başladı

Tayland’ın yeni kralı Maha Vajiralongkorn göreve başladı. Resmi törende yeni krala saygılarını göstermek isteyen kimi görevliler yerlere kapandı.

 Tayland’ın yeni Kralı Maha Vajiralongkorn danışma konseyine üç yeni isim atadı.

Tayland Kraliyet Ofisinden yapılan açıklamada, Kral Vajiralongkorn’un Kraliyet Danışma Konseyi için üç yeni isim belirlediği, bu kişiler arasında, eski bir komutan ile cunta yönetiminde adalet ve eğitim bakanları olan iki yetkilinin bulunduğu belirtildi.

Bu arada danışma konseyinde, 13 Ekim’de ölen eski Kral Bhumibol Adulyadej’in döneminden kalan 8 yetkilinin görevlerine devam edeceği kaydedildi.

1972’DE PRENS İLAN EDİLMİŞTİ

Maha Vajiralongkorn, 1972 yılında prens ilan edilmişti. Geleneklere uygun olarak 1978 yılında Budist tapınağında bir dönem inzivaya çekilen prens, daha sonra Kraliyet Hava Kuvvetleri ve Donanmasında görev yapmıştı.

Tayland’da 70 yıldır tahtta bulunan Kral Bhumibol Adulyadej, 13 Ekim’de akciğer enfeksiyonu ve böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmişti.

ATLETLİ VE DÖVMELİ HALİ ELEŞTİRİ ALMIŞTI

Prens Maha Vajiralongkorn, Temmuz ayında Münih havalimanında bu halde görüntülenince Tayland’da büyük eleştiri toplamıştı. Alman Bild gazetesinde yayımlanan fotoğrafta Prens, düşük belli pantolonu, atleti ve dövmeleriyle kameralara yakalanmıştı. Prens ve sevgilisi Tayland Kraliyet Havayolları’nın uçağına binmeden önce önüne serilen kırmızı halıda yürümüş uçuş ekibi ve görevlileri selamlamıştı.

Tayland’da 64 yaşındaki Prens Maha Vajiralongkorn, Ekim ayında hayatını kaybeden babası Bhumibol Adulyadej’in yerine geçti. Vajiralongkorn, mecliste yapılan törenle Chakri hanedanlığının 10’uncu kralı oldu.

 

 

Bir cevap yazın

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.