Son sözler yarın söylenecek

AK Parti ile MHP arasındaki anayasa görüşmeleri kapsamında yarın son görüşmeyi liderler yapacak. Başbakan Yıldırım ve MHP lideri Bahçeli bir araya gelecek. Liderler üzerinde mutabık kalırsa, metin kamuoyuyla paylaşılacak.

AK Parti ve MHP arasında yeni anayasaya ilişkin görüşmelerde iki tur müzakere yapılmış, taraflar 3. tura gerek duymamış, AK Parti’nin, son önerilerini yazılı olarak vermesi kararlaştırılmıştı. Ayrıca üzerinde uzlaşılamayan maddelerle ilgili olarak Başbakan Yıldırım ve MHP lideri Bahçeli’nin bir araya gelmesi kararlaştırılmıştı.

AK Parti Sözcüsü Yasin Aktay, bu görüşmenin yarın (Perşembe) yapılacağını açıkladı.

Görüşme sonrasında üzerinde mutabık kalınan bir metin kamuoyuyla paylaşılabilir. Aktay “Öncelikle yarınki toplantıda tabii ki iki liderin görüşmelerinin neticesinde nasıl bir karara varılır onu bilemem, söyleyemem şimdi ama büyük bir ihtimalle mutabık olunan bir metin deklare edilebilir” dedi.

Salı günkü grup toplantısı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bahçeli, “Önemli ölçüde mesafe katedildi. Yakın bir sürede, bir iki pürüz de aşıldıktan sonra, TBMM Anayasa Komisyonuna geleceğini tahmin ediyorum. En kısa zamanda Başbakan ile görüşme ihtimali kuvvetlidir” demişti.

Başbakan Yıldırım da grup toplantısı öncesi, “Bahçeli ile en kısa sürede görüşeceğiz. Bahçeli ile görüşlerim müşterek, mutabık kalmadan açıklama yapmak doğru olmaz” diye konuşmuştu.

Yıldırım grup toplantısında ise, “Sayın Bahçeli’ye, ülkenin geleceği, menfaati için olumlu, yapıcı tutumundan dolayı teşekkür ediyorum. Son görüşmemizi yapıktan sonra inşallah bu (anayasa) değişikliği Meclis Başkanlığımıza, AK Parti Grubu’nun teklifi olarak sunacağız. Tabii MHP de bu teklifi götürme esnasında arzu ederse, beraber sunarız” ifadelerini kullandı.

Görüşmelerin ikinci turu geçen Perşembe günü tamamlanmaştı. İkinci turun ardından Al Jazeera’ye konuşan MHP Afyon milletvekili Mehmet Parsak, “İlk 12 madde üzerinde tekrar görüştük. Bu aşamayı merdiven stratejisinde birinci basamağın ikinci tur görüşmesi tamamlandı olarak da tanımlayabiliriz. AK Parti bazı önerilerimiz doğrultusunda metni revize etmeyi kabul etti” demişti.

Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı AK Partili Mustafa Şentop dün yaptığı açıklamada “15 gün içerisinde anayasa değişikliğiyle ilgili bir teklifi Meclis’e vereceğiz. Bahar aylarında bir referandumla anayasa değişikliğini halkımızın onayına sunacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Al Jazeera

Bir cevap yazın

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.