Resim yeteneğine gerek bırakmayan icat

Spraypainter isimli yeni icatla, yeteneği olmayanlar dahi dijital ortamlardaki tasarımları istedikleri pek çok yüzeye çizebilecek.

Estonyalı Richard Murutar’ın SprayPrinter ismini taşıyan icadıyla çizim yeteneği olmayanlar dahi, istedikleri tasarımı pek çok yüzeye çizebilecek. Bunu yapabilmek için bir oyun konsolu ve otomobil motorunun parçalarından yapılmış bir alet ve bir akıllı telefon yeterli.

Kızının odasına tek boynuzlu at çizmeye çalışırken bu fikrin aklına geldiğini söyleyen Murutar, keşfini anlattı:

“Teknik olarak yaptığımız şey şu: Akıllı telefonunuz, çizmek istediğiniz tasarımın her katmanını birer birer gönderiyor. Yazıcı da akıllı telefonun gönderdiği koordinatlarla, nereyi boyayıp boyamayacağına karar veriyor.”

Murutar, Tallinn’deki Lennart Meri Havaalanı’na 4 metrekarelik bir Leonardo da Vinci otoportresini çizdirerek SprayPrinter’ın nasıl işlediğini gösterdi. Estonya’nın Tartu kentindeki bir duvara Einstein’in 100 metrekarelik portresini çizmeyi planladıklarını söyledi.

Fiyatının 200 euro civarında olması beklenen SprayPrinter‘ın geliştiricileri, icatlarının ev dekorasyonunda önemli bir yer tutabileceğini ifade ediyor.

Kaynak: Reuters 

Bir Cevap Yazın

*