‘Rejim kaçan sivilleri tutukluyor’ iddiası

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Esed rejiminin Halep’in doğu bölgelerinden kaçan yüzlerce sivili tutukladığını iddia etti. İddiayı reddeden rejim, kente bombardımanı sıkılaştırdı. Çoğu kadın ve çocuk 45 sığınmacı kaçarken öldü.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Esed rejiminin büyük ilerleyiş sağladığı kuşatılmış Halep’ten kaçan yüzlerce sivili tutukladığını duyurdu. Reuters‘e konuşan rejime bağlı bir askeri kaynak, tutuklama iddiasını reddetti ancak sivillerin bir kimlik kontrol işleminden geçirildiğini ifade etti.

Kaynak, kaçan sivillerin arasında savaşçıların olması ihtimaline karşın kimliği belirlenemeyen kişilerin, sivillerin olduğu bölgelerde “spesifik bir yerde” tutulduğunu söyledi.

“Çok sayıda insan bölgeden çıktı. Bu nedenle uzun bir inceleme ve takip süreci var. Durum bundan ibaret.”

Londra merkezli SOHR, rejimin geçen günlerde kuşatılmış Halep’te ele geçirdiği bölgelerden kaçan sivilleri tutuklayıp, bu kişileri soruşturmaya tâbi tuttuğunu belirtti. Kaçanların arasında genç yaşta olan erkeklerin bir kısmının, rejimin yanında savaşmaları için orduya gönderilebileceğini savundu.

SOHR’a göre, 300 kişi kayıp.

Kaçarken bombalanan 45 sivil öldü

Halep’in Cub el Kubbe semtinde ise çoğu kadın ve çocuk 45 sığınmacı bombardımanda öldü.

Rejimin ele geçirdiği bölgelerden göç eden sığınmacı grubu daha güvenli bir yere ulaşmak için bavullarıyla kaçmaya çalışırken yine rejimin hedefi oldu.

Yerel kaynaklar, onlarca yaralının ise hastane yokluğundan tıbbi yardım imkânlarından yoksun olduğunu belirtiyor.

Halep’te muhaliflere karşı büyük bir ilerleyiş sağlayan rejim, yoğun bombardıman altında tuttuğu kente hava saldırılarını daha da sıkılaştırdı.

Muhalifler: Savaşmaya devam edeceğiz

Halep’te savaşan gruplardan Fastakimu Siyasi Büro Şefi Zekeriya Malhafci, muhaliflerin Halep’ten çekilmeyeceğini ve saldırı başlatan rejime karşı direneceğini söyledi.

“Halep’ten çekilmemiz söz konusu değil” diyen Malhafci ikamet ettiği Türkiye’den Reuters‘e verdiği demeçte, “Bu grubun kararı. Masadaki tüm seçenekleri konuştuk. Çekilmeyeceklerini söylediler. Başka şeyler de olabilir” diyerek daha fazla detay vermedi.

“Yılsonu olmadan Halep’i halletmeyi umut ediyoruz”

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Suriye’nin Halep kentinde durumun yılsonuna kadar “hallolacağını” ümit ettiklerini söyledi.

Rus haber ajansı RIA’nın haberine göre Bogdanov, 2016’nın sonuna kadar Halep’teki durumun çözülüp çözülmeme ihtimali konusundaki soruya, “Tabii ki böyle umuyoruz” yanıtını vererek şöyle devam etti:

“Bu teröristleri aynı Musul ve Rakka’da olması gerektiği gibi Halep’ten de çıkarmamız gerekiyor. Bu genel bir görev.”

Reuters‘e göre Esed yanlısı askeri ittifaktan bir kaynak da, Şam rejimi ve müttefiklerinin hedefinin, 2017’de Donald Trump ABD yönetimine gelmeden muhalifleri Halep’ten çıkarmak olduğunu söyledi.

Rus TASS haber ajansı da Bogdanov’un, Rusya’nın Suriye konusunda Trump’la iletişim halinde olduğunu söylediğini aktardı.

Kaynak: Reuters

Bir cevap yazın

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.