Ömer Çelik: AB’den Yardım Gelene Kadar Çocuklar Emekli Olur

AB Bakanı Çelik, Avrupa Birliği ile yapılan anlaşma çerçevesinde, Türkiye’ye söz verilen yardımlar gelene kadar, şu an ilkokul çağındaki Suriyeli çocukların emekli olacağını düşündüğünü dile getirdi.

Brüksel’de AB Komisyonu tarafından sığınmacı çocukların eğitimi konusunda düzenlenen “Education in Emergencies Forum”da konuşan AB Bakanı Ömer Çelik şöyle konuştu:

“TÜRKİYE 25 MİLYAR DOLAR HARCAMIŞTIR”

” Türkiye Cumhuriyeti, Suriyeli ve Iraklı mülteciler için yaklaşık 25 Milyar dolar harcamıştır.

“SÜREÇ YAVAŞ İŞLİYOR”

AB’den Türkiye Milli Eğitim Bakanlığına şimdiye kadar 200 milyon Euro geldi, 25 Milyar Doların yanında bunlar çok küçük rakamlar. Bir de süreç yavaş işliyor. Sivil toplum kuruluşları projeler yapacak, projeleri yapan sivil toplum örgütlerine bu paralar aktarılacak, ondan sonra da Türkiye’de bu projeler hayata geçecek.”

“BU PARALAR GELENE KADAR İLKOKUL ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLARUN EMEKLİLİK YAŞI GELİR”

“Benim bu yardım mekanizmasıyla ilgili söylediğim şey şudur: Bu paralar gelene kadar, Türkiye’deki ilkokul çağındaki çocuklar emeklilik yaşına gelirler. Böyle bir yardım mekanizması olmaz, bu acil ve insani bir durumdur. Biz, bu çocukların bir an önce eğitilmesi için hızlı davranmak zorundayız. Aksi taktirde 5 yaşındaki çocuk, 50 yaşına geldiğinde, biz hala bu çocuklara gelecek insani yardım meselelerini konuşuyor olacağız. Şuan ki insani yardım mekanizmaları yetersizdir.”

Bir cevap yazın

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.