Irak’ın özel antiterör güçleri Musul’un güneydoğusunda!

Irak merkezi hükümetine bağlı “Antiterör Timleri”  Musul’un güneydoğusunda yer alan Hazır bölgesine ulaştı.

 Antiterör timleri, terör örgütü DEAŞ’in elinde tuttuğu Musul’un  kurtarılması operasyonu çerçevesinde, kente 40 kilometre mesafede yer alan  Peşmerge güçlerinin kontrolündeki Hazır bölgesinde konuşlandı.

AA muhabirine konuşan, isminin açıklanmasını istemeyen bir askeri  yetkili, Antiterör timlerinin elindeki silahların tamamının ABD’ye ait olduğunu  belirterek, bölgeye yaklaşık 200 zırhlı araçla Bağdat ve Enbar illerinden  geldiklerini kaydetti.

Irak ordusu ve Peşmerge güçleri arasında Musul’un Mahmur ilçesinde  daha önce krize neden olan “Şii bayrağının”, Hazır bölgesine gelen antiterör  timlerinin zırhlı araçlarında da olduğu gözlemlendi.

Irak Parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komisyonu Üyesi ve Kürdistan  Demokrat Partisi (KDP) Milletvekili Şahevan Abdullah, Irak ordusuna bağlı bazı birliklerin Musul’un güneyindeki Peşmerge  cephelerine geçmek istediğini, ancak Şii mezhebini simgeleyen bayraklardan dolayı  bu askerlerin geçişine izin verilmediğini belirtmişti.

Irak ordusu ve Peşmergeler arasında krize neden söz konusu olayla  ilgili ikili görüşmenin ardından uzlaşıya varıldığını aktaran Abdullah, “İlk önce  Irak askerleri bayrakları indirmemekte ısrar etti, ancak daha sonra bayrakların  araçlardan indirilmesiyle geçişlerine izin verildi.” ifadelerini kullanmıştı.

 

 

Bir cevap yazın

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.