Halep’te bombardıman durmadı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un “Halep’te operasyon durdu” açıklamasına rağmen kentte bombardıman devam ediyor.

Kuşatma altındaki Doğu Halep’in Megayir semtinde bir varil bombalı saldırı düzenlendiğini söyledi. Bombaların klor gazı da içerdiğini belirten kaynaklar, saldırı sonucunda ölen ve yaralananların da olduğunu ifade etti.

Sivil Savunma Teşkilatı, Halep’te Perşembe günü 46 kişinin öldüğünü 230 kişinin de yaralandığını söyledi. Böylelikle, kentte 15 Kasım’dan bu yana sivil kayıp sayısı 935’e yükselmiş oldu.

Mistura: Siyasi görüşmeler yeniden başlatılmalı

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye krizini çözmek için siyasi görüşmeleri başlatma zamanının gelmiş olabileceğini söyledi.

“Belki uygun zaman bu zaman. Siyasi görüşmeleri başlatmak için uygun yolu ve mekânı tartışmaya tekrar başlama zamanı gelmiştir. Çünkü askeri zaferin gerçek bir zafer olmadığını ve barışın farklı yollarla hayata geçirilmesi gerektiği konusundaki farkındalığın olgunlaştığı bir zamandayız.”

“Halep’te 150 bin sivil ölüme mahkûm”

Halep’te muhaliflerin kurduğu yerel Meclis Başkanı Brita Hacı Hasan, son 26 günde kentte 800 kişinin öldüğünü, 3 bin 500 kişinin yaralandığını söyledi. Hasan, Halep’te kalan sivillerin kaçınılmaz bir ölümle karşı karşıya olduklarını söyledi:

“Bugün 150 bin kişi yok edilmekle tehdit ediliyor. Tüm bombardımanların durdurulması ve güvenli koridorların oluşturulması için çağrıda bulunuyoruz.”

‘Halep’te askeri operasyon durdu’ iddiası

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye ordusunun Halep’in doğusundaki aktivitelerini durdurduğunu söylemişti. Lavrov, bunun kentteki sivillerin tahliyesine olanak sağlamak için yapıldığını ifade etmişti. Lavrov, Rus ve Amerikalı askeri yetkililerin cumartesi günü Halep’teki durumu görüşmek için Cenevre’de buluşacağını belirtmişti.

Halep’teki muhalifler, topraklarının yüzde 80’ini kaybetti

28 Kasım’dan bu yana rejime karşı art arda yenilgiler yaşayan Halep’teki muhalifler son 10 günde elindeki bölgenin yüzde 80’ini rejime kaptırdı. Rejimin kuşatması altındaki muhalif bölgelerden yoğun sivil kaçışı yaşanmıştı.

Suriye’de Mart 2011’de başlayan ve 5 buçuk yılını geride bırakan savaşta 300 bin sivilin öldüğü tahmin ediliyor. Suriye nüfusunun yarısından fazla evsiz kaldı.

Kaynak: Reuters, AA ve Al Jazeera

Bir cevap yazın

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.