Filmlerdeki hatalar

İşte film ve dizilerdeki unutulmayacak hatalar…

The Walking Dead
Zombi kafalarının olduğu akvaryumda duran bu kafa zombiye benzemiyor.

The Walking Dead
Sadist liderin uyuduğu sahnede yastığındaki papağan deseni dizi fanlarının torisini destekler nitelikteydi.

 The Walking Dead

Dizide okunan karikatür dergisi de izleyenler eleştirildi.

Avatar
Avatar’da görünen subliminal Amerika bayrağı.

Matrix
Hepsi hemen hemen aynı kıyafetleri giymiş insanlardan oluşan sahnede bir program tekniğiyle çoğaltılmış insanlar.

Tron
Dünyaca ünlü Tron filmindeki ekranda unutulan Pac-Man oyunu!

Kill Bill I
Sahne gereği uçan Kill Bill’in ayakkabı markasının belli olduğu sahne.

Watchmen
Filminde Gotham Opera’sında Batman filminin posteri.

Yenilmezler
Görülen uzay gemisini atari oyuncuları hatırlayabilir.

Filmdeki uzay gemileri Namco’nun bilinen oyunundaki görsellerden alındı.

The Dark Knight
Filmde Lamborghini böyle görünüyor…

Gerçekte Lamborghini böyle görünüyor!

 Batman Dönüyor

Tim Burton’ın kült filmi Batman’de Kedi Kız’ın gözlüğünün kafasını aşan gölgesi.

Team America: World Police
Yerdeki ayrıntıya dikkat ettiniz mi?

Sokaklar Fransız yapımı kruvasanla kaplı.

Jurassic Park
Bu sahnede başta olan kemer ucu var.

Ama sahne ilerlediğinde kemer ucu yok oluyor.

Harry Potter Azkaban Tutsağı
Harry Potter’ın Marauder haritasına baktığı sahnede köşede bulunan ayak izleri.

Budala Dedektif
Masa üstünde unutulan meyveler.

Happy Gilmore
Bir markanın üstüste gelen iki amblemini taşıyan tişört ve hırka.

I am Legant
Filmde ünlü ressamların resimlerinin koleksiyonunu yapan Neville’nin duvarındaki Starry Night tablosu gerçeğinin dışında çirkin bir imitasyonu.

 Gladyatör filminde at arabasının üzerinde bir gaz tüpü görünüyor.

Uzay Yolu filminde Captain Robau’nun yakasındaki arma bir sahnede görünürken diğerinde yok oluyor.

Cesur Yürek filmindeki bir savaş sahnesinde, arkadaki beyaz araba açıkça görünüyor.

Yeni yayınlanmaya başlayan Kurt Seyit ve Şura dizisinde büyük bir hataya imza atıldı! Kıvanç Tatlıtuğ ve Farah Zeynep Abdullah’ın başrollerini paylaştığı dizinin günlerce tanıtımı yapılan balo sahnesinde…

Yanlışlıkla ışık ekibinde çalışan bir ışıkçının kafası da ekrana geldi! Dikkatli izleyiciler tarafından fark edilen bu sahne internette alay konusu oldu. Bazı izleyiciler, “Işıkçının selfie’si” diye diziyi tiye aldı!

İşte sadece dikkatli izleyicilerin gözüne takılan ve görünce “nasıl kaçırdım” diyeceğimiz o hatalar…
Terminatör 3- Otomobilin öncamı birdenbire kayboluyor

Harry Potter ve Sırlar Odası- Peruğun altından saç gözükmesi…Filmin son sahnelerinden birinde, Lucius Malfoy’un saçları arkaya doğru uçuşunca, sarı peruğunun altından koyu renk saçı gözükür.

Terminatör 3- Uçağın numarası değişiyor…Birinci karede N3035C olan numara, ikinci karede N3973F olarak değişiyor.

Kayıp Balık Nemo – Poşet değişikliği…Dişçinin Nemo’yu poşete koyduğu sahnede ilk başta fermuarlı bir poşete Nemo’yu sokmaya çalışırken sahne değişip de Nemo’yu yakaladığında elindeki torbanın artık normal bir torba olduğunu görebiliyoruz.

Kara Şövalye – Ölü bedenin yok olması Bank sahnesi sırasında Joker otobüs şoförünü vuruyor ve otobüs şoförü ölerek otobüsün önüne düşüyor. Joker’in Banka müdürünün ağzına birşeyler sokmaya çalıştığı sahnede otobüs şoförünün ölü bedenini hala görebiliyoruz ancak Joker’in maskesini çıkarıp otobüse doğru yürüdüğü sahnede otobüs şoförünün ölü bedeni bir anda yok oluyor.

Incredibles- Brokolinin yer değiştirmesi

Yüzüklerin Efendisi – Yüzük Kardeşliği – At arabasındaki malzemelerin yer değiştirmesi

Kod adı kılıçbalığı- Araba koltuk kafalığı kendiliğinden kalkıyor

Savaşçı Prenses: Zeyna- Çekim ekibi görünüyor

Cinnet – Çekim helikopterinin gölgesi…Başrol oyuncusu Jack Nicholson’ın araba sürdüğü sahnede sağ alt kısımda çekim helikopterinin gölgesini görmek mümkün…

Rezervuar Köpekleri – Kelepçelerin yer değiştirmesi…Marvin Nash’in işkence yapmak amacıyla getirildiği sahnede, ellerinin arkadan kelepçelendiğini görüyoruz ancak Marvin Nash’i tekmelemeye başladıkları sahnede ise ellerinin önden kelepçelendiğini görürüz. Birkaç sahne sonra ise ellerinin yeniden arkadan kelepçelendiğini görüyoruz.

 Terminatör 2: Mahşer Günü – Helikopter camı T-1000’in kendini helikopetere doğru attığı ve ön camı kırarak girdiği sahneden birkaç sahne sonra camın ortasındaki deliğin bir anda kaybolduğunu görüyoruz.

Geleceğe Dönüş – Göstergenin değişmesi Marty’nin Libya’lılar tarafından kovalandığı sahnede, kamera birkaç kez arabanın içini gösteriyor. İlk sahnede göstergeler 33064,2 ve 88.8 mili göstermektedir. İkinci sahnede ise göstergeler geriye giderek 33061,8 ve 86,4 mili göstermektedir.

Gladyatör – At arabasındaki tüp Colosseum’daki savaş sırasında yan yatan at arabalarından birinin altındaki gaz tüpünü görmek mümkün…

Şeytan – Makyajsız kulaklar Peder Karras’ın Regan’ın üzerine kutsal suyu döktüğü sahnede, Regan’ın kulak memesinin makyajsız olduğu açıkça görünür.

Karayip Korsanları: Siyah İncinin Laneti – Ekip çalışanlarının görünmesi.. Jack Sparrow’un mürettebatıyla konuşma yaptığı bir sahnede, görüntünün sol kısmına, Jack’in omuzunun üzerine baktığımızda kovboy şapkalı, tişörtlü ve güneş gözlüklü bir ekip çalışanının gemide gezindiğini görüyoruz.

Örümcek Adam 3 – Deliğin Küçülmesi Üstte gördüğümüz resimde sol kolun olduğu tarafa bakarsak deliğin büyük olduğunu ve daha sonra alttaki resme bakarsak deliğin bir anda daraldığını görüyoruz.

 Dövüş Klübü – Kapının önündeki bankın kaybolması.. Filmin sonlarına doğru Edward Norton boş binanın önüne doğru koşar ve camları bir bank ile kırmaya çalışır ancak başarılı olamaz. Bankı olduğu yere bırakır ve cama ateş ederek camı kırıp içeri girer. Kamera binanın içine girişini çekerken arkadaki bank bir anda kaybolur.

 Yıldız Savaşları – Darth Vader’ın göğsündeki plakanın dönmesi Darth Vader ile Ben’in savaştıkları sahnede Darth Vader’ın göğüsündeki metal plaka üzerindeki tuşlardan anladığımız üzere tam tersine dönmüş durumda.

Ölümcül Deney: Kıyamet – Kaza anından önce aracın dumanlar çıkarması… Doktorun genç kızını taşıyan arabanın olduğu bu sahneyi eğer yavaş çekim izlersek, aracın sağ ön kısmının daha kaza gerçekleşmeden havalandığını ve hatta dumanlar çıkarmaya başladığını görebiliyoruz.

 Esaretin Bedeli – Hücreyi işaret eden elin değişmesi… Andy’nin firar ettiğinin farkedildiği ve hapishane müdürünün onun hücresine doğru gittiği sahnede, müdür gardiyana Morgan Freeman’ı göstererek sorgulanmasını ister ancak kameranın çekim açıları değiştiğinde ilk başta sol el ile işaret edilen Morgan Freeman’ın sağ el ile işaret edildiğini görebilirsiniz.

 İyi, Kötü ve Çirkin – Halatın pozisyon değiştirmesi Blondie’nin Tuco’yu çölde terkettiği sahnede, Tuco’nun boynundaki halata dikkatlice bakarsak sahneler arasında bazen aşağıya doğru sarktığını bazen de sol omzunun üzerinde olduğunu görebiliyoruz.

 Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü – Yaranın yer değiştirmesi Filmin ikinci yarısında Frodo çenesinin sağ tarafının alt kısımlarında bir yaraya sahip görebiliyoruz ancak filmin ilerleyen sahnelerinde bu yaranın yer değiştirdiğini hatta boyutunun da büyüyüp küçüldüğünü görebilirsiniz.

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği – Boromir’in elinin kaybolması…Boromir’in ölümünden önce Aragorn ile konuştukları sahnede, arkadan çekimde Boromir’in sağ elini Aragorn’un sol omuzuna koyduğunu görebiliyoruz. Kamera açısı Boromir’in perspektifine döndüğü zaman ise Boromir’in elinin artık Aragorn’un omuzunda olmadığını görebilirsiniz.

Olağan Şüpheliler – Uçağın motorlarının yok olması…Polis arabasının soyulduğu sahnenin hemen öncesinde dört motorlu bir Boeing 747’nin iniş yaptığını görüyoruz ancak uçağın arkadan çekildiği sahnede ise bir anda iki motorun kaybolduğunu görebilirsiniz. Muhtemelen bu sahnedeki bir Boeing 767’ydi.

Matrix – Neo’nun ışınlanması…Ajan Smith’in Neo’yu sorguladığı bölümde, Smith Neo’nun lafını kesip köşeye doğru ittikten sonra kamera ajan Smith’in suratına yakın çekim yapıyor ve normalde köşede ve ayakta olan Neo’nun ajan Smith’in gözlüğündeki yansımada sandalyede oturduğunu görüyoruz.

 American History X – Sayfaların yere düşüp tekrar ortaya çıkması… Danny’nin filmin sonlarına doğru vurulduğu sahnede, elindeki kağıtlar da kendisi gibi havalanır ama Danny’nin vurulduktan sonra yerde yatarken çekildiği sahnede bu kağıtların hala elinde olduğunu görebiliyoruz.

Amelie – El yazısının değişmesi Nino’nun ilk kez ‘Les deux Moulins’e (Amelie’nin çalıştığı restorant) gittiği sahnede Amelie’yi camın üzerine menüyü yazarken görüyoruz. Birkaç sahne sonra Amelie’yi tekrardan görürüz ama bu sefer el yazısı tamamen farklıdır. “d” harfine dikkatlice bakıldığında bunu anlamak oldukça kolay.

Forrest Gump – Ütünün hareket etmesi Forrest Gump’ın Jenny ziyaret etmeye gittiği ve oğluyla tanıştığı sahnelerde ütü masasının üzerindeki ütünün ilk önce ayakta olduğunu ancak sahne değiştiğinde yatık olduğunu görüyoruz. Daha sonraki sahnelerde duvarda asılı olan resimin de kaybolduğunu görebilirsiniz.

Olağan Şüpheliler – Camdaki kırığın yer değiştirmesi

Harry Potter ve Felsefe Taşı- Harry’nin yeri bir anda değişir Harry Potter serisinin birinci filminde, okul yemeğinde Harry ilk önce Gryffindor’un sağ tarafına oturur. Ancak, sonraki karede Harry birdenbire yer değiştirir ve Hermione’nin yanında otururken görülür.

Titanik- Rose, Jack’in eline vurur Titanik’in son sahnelerinden birinde, Rose, Jack’i kurtarmaya çalışırken baltayı Jack’in eline doğru vurur.

Yüzüklerin Efendisi- Kralın Dönüşü Frodo’nun yüzündeki yara yer değiştiriyor. Birinci karede yara sağda ikincisinde ise sola geçiyor.

Amerikan Pastası- Bardağın rengi değişiyor Birinci karede kız, içinde bira olan bardak tutuyor; ikincide ise bardağın rengi birden maviye dönüyor.

 Yıldız Savaşları- Klonlardan biri kafasını kapıya çarpıyor Yıldız Savaşlarındaki bir sahnede klonlar, kontrol odasına girerken onlardan biri kafasını kapıya çarpıyor.

Komando- Porsche kendiliğinden düzeliyor İlk karede ağır hasarlı görülen Porsche, ikincisinde tertemiz.

Örümcek Adam- Camlar kendiliğinden düzeliyor Mary Jane’in dört adamın saldırısına uğradığı sahnede, Örümcek Adam, çete elemanlarından ikisini cama fırlatıyor ve cam kırılıyor. İlk sahnedeki kırık cam, sonraki karede kendiliğinden düzeliyor.

X-men- Beyaz dosya mavi oluyor

Truva- Filmin çekim aşamalarında, gökyüzündeki uçak yöneticinin gözünden kaçıyor.

Karayip Korsanları- Oyuncunun kafasına taktığı bandananın etiketi görünüyor.

Bir Cevap Yazın

*