Filipinler lideri Duterte’den İnsan Hakları Komisyonu Başkanı’na: Bu o… çocuğu bir pedofil gibi

Daha önce tartışmalı açıklamalarıyla birçok kez gündeme gelen Duterte, uyuşturucuya karşı açtığı savaşta yaşanan can kayıpları sebebiyle eleştirel açıklamalar yapan Gascon için şu ifadeleri kullandı:
“Bu Gascon! Kaç gündür ‘gencecik çocuklar, gencecik çocuklar’ diyip duruyor. Kaç kere kullandı bu ifadeyi? Bu o… çocuğu bir pedofil gibi konuşuyor. Neden ‘gencecik çocuklar’ ile bu kadar ilgilisin? Bunu sorguluyorum. Sen gay misin? Yoksa pedofil mi?”

‘SADECE BİR ÇOCUK ÖLDÜ DİYE Mİ? BU HER YERDE OLUYOR’

Gascon’un bu çıkış aracılığıyla ülkenin daha acil gündemlerinin üzerini örtme niyetinde olduğunu savunan Duterte sözlerine ülkenin güneyinde, İslamcı militanlar tarafından başlatılan ayaklanmalara gönderme yaparak şöyle devam etti:

“Gencecik çocuklar? Seni o… çocuğu. Tüm bunlar siyaset. Neden ülkeyi kuşatmış diğer sorunlarla ilgili konuşmuyor musun? Sedece bir çocuk öldürüldü diye? Bu her yerde oluyor.”

Duterte iktidar geldiğinde uyuşturucuya karşı savaş başlatacağını söylemişti.
İktidarda olduğu 15 ay boyunca düzenlenen uyuşturucu karşıtı operasyonlarda resmi rakamlara göre yaklaşık 3.800 kişi hayatını kaybetmişti. Ancak binlerce kişinin de ‘bilinmeyen şekillerde’ hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Bu durum ülkedeki Katolik kilisesinin ve kimi sol grupların protestolarına sebep olmuştu.

Duterte’nin destekçileri geçen hafta yasama kongresinde, İnsan Hakları Komisyonu’nun yıllık bütçesini 13.5 milyon dolardan 20 dolara indirilmesini oylamıştı.

Bir cevap yazın

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.