Dubai’nin ilk robot polisi göreve başlıyor

Dubai’nin kalabalık sokaklarında bu hafta yeni nesil polis görevlisi gezmeye başlayacak.

Dev Burj el-Arab gökdelen oteli ile ünlü Dubai şehri, bundan böyle fütüristik robot polisi ile de sesini duyurmak istiyor. Dubai polis kuvvetleri, 2030 yılına kadar tüm birimlerinin yüzde 25’inin robot görevlilerden oluşmasını hedeflemekte. Robotlar ve drone’ların işlerini devralmasından korkması gereken çalışanlara şimdi polisler de eklendi.

 

İlk olarak 2016’da duyurulan robot polis, bu hafta göreve başlamaya hazır durumda. Tanıtılan robot polisin belden yukarısı insana benziyor; gövdesinde bir bilgi ekranı, iki kolu ve kafası var. Suratında maske varmış gibi duran robot kameralar, hareket sensörleri ve yüz tanıma teknolojisi ile donatılmış. Bir insandaki bacakların yerine, sokaklarda daha kolay hareket etmesini sağlayacak tekerlekleri bulunuyor.
Robot polis gerçek emniyet güçlerinin yerine geçmeyecek. Asıl görevi mahallelerde gezerek bir nevi devriye görevlisi gibi çalışmak olacak. İnsanlar robota soru sorabilecek, trafik cezalarını robot üzerinden ödeyebilecek ve şüpheli durumları rapor edebilecek. Robot insanlar arasında gezerken yüz tanıma sistemi ile aranmakta olan suçluları tespit edebilecek yeteneğe de sahip. Böyle birini saptarsa video kaydı alıp hemen merkeze bilgi verecek. Ayrıca yüz tanımaya ek olarak karşılaştığı kişinin ruh halini yüzünden anlayabilmesi de mümkün. Karşısındaki kişi olumlu bir ifadeye sahipse, robot da daha yumuşak şekilde karşılık verebiliyor.
Dubai’nin ilk robot polislerinin şehirlerdeki yoğun noktalarda ve alışveriş merkezlerinde görev yapması planlanmış. 170 santimetre uzunluğunda, 100 kilo ağırlığa sahip ve 6 dil konuşabilen bu robotların sayısı arttıkça, farklı özellikler eklenebileceği de belirtiliyor. Yakın gelecekte robota ileri yapay zeka teknolojileri, sosyal medya hesapları kullanma ve ek diller gibi özellikler de yerleştirilecek.

Bir cevap yazın

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.