Doğu Türkistan’ın Büyük Din Alimi Abdülhamit Damollam Çin Hapishanesinde Şehit Oldu

Doğu Türkistan’ın Büyün Din Alimi Çin hapishanesinde yapılan işkenceye dayanamayıp şehit oldu( انا لله وانا اليه راجعون)

Doğu Türkistan Kaşgar Alimlerinden Abdülhamit DAMOLLAM geçtiğimiz aylarda bütün aile fertleri ve akrabaları ile birlikte Çinliler tarafından tutuklanmıştı. Abdülhamit Damollam hayatını Türkistanlı’ların ilim ve irfan ile aydınlatılması için sarf etmiş, toplumumuzun dış dünya ile olan irtibatını güçlendirmek ve refahını arttırmak için yabancı dil okulları açmış ve çok kez okulları kapatılmıştı. Uzun süredir ev hapsinde olan, imamet, tedris, nikah ve her türlü faaliyetten men edilmiş, tecrit hayatına mahkum bir hayatı sürdüren büyük alimimiz geçen aylarda çoluk çocuk bütün akrabaları ile birlikte tutuklanıp hapse alınmıştı.

Özgür Asya Radyosunun araştırmaları ve elden edilen bilgilere göre hapsinde işkencelere dayanamayıp hayatını kaybetmiştir. Allah şehadetini kabul eylesin. Ya Rab bu mübarek ayda mustazaf ve mazlum müslümanların dualarını kabul eyle, zalimleri kahreyle ve bizlere bir çıkış yolu göster.

«Yarabbena, bizleri bu ahalisi zâlim memleketten çıkar, tarafından bize bir sahip gönder, tarafından bize bir yardımcı gönder!» diye yalvarıp duruyorlar. -Nisa 75

Bir cevap yazın

*