Devlet Başkanı kendisi hakkında soruşturma açılmasına onay verdi

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, hakkında görevi kötüye kullandığı iddiasıyla bağımsız soruşturma yapılmasına ilişkin yasa tasarısını onayladı.

Yerel basında yer alan haberlere göre, Park’ın resmi görevi olmayan  eski dostu Choi Soon-sil’in, önemli devlet işlerine müdahil olmasına göz  yumduğunun ortaya çıkmasıyla başlayan skandalla ilgili hakkında doğrudan  soruşturma açılmasını öngören yasa tasarısını imzaladı.
Savcıların, hafta sonu, Devlet Başkanı Park’ın eski dostu Choi  Soon-sil’in, devlet işlerini yönlendirmesine ve haksız servet kazanmasında  “önemli ölçüde payının” olduğunu belirtmesinin ardından Devlet Başkanlığı  ofisinden yapılan açıklamada, bağımsız soruşturmanın Park’ın adını temizleyeceği  bildirildi.
Muhalefet partileri, görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle devlet  başkanını suçlamaya hazırlanırken, Park, 13 Aralık’ta soruşturma kapsamında ifade  verecek.
Devlet Başkanı Park, ay başında bir televizyon kanalında yayınlanan  ulusa sesleniş konuşmasında, konuyla ilgili hakkında doğrudan soruşturma  açılmasına izin vereceğini ifade etmiş, sesi? titreyerek “Kalbimin derinliğinde  büyük bir sorumluluk hissediyorum. Hepsi benim hatam ve suçum. Kişisel  ilişkilerimde çok fazla güven duydum ve ne olduğuna dikkat etmedim.” ifadelerini  kullanmıştı.
Park’ın istifasını isteyen binlerce kişi, yaklaşık bir aydır her  cumartesi Seul’de gösteri düzenliyor.
Geçmişte Rus Çarı’na siyasi meselelerde fikir veren ve doğaüstü  güçlere sahip olduğunu iddia eden Grigori Rasputin’e benzetilen Choi’nin devlet  başkanının önemli konuşma metinlerini kaleme aldığı ortaya çıkmıştı.
Choi’nin önemli devlet işlerine müdahil olmak suçlamasıyla 3 Kasım’da  tutuklanmasının ardından, 6 Kasım’da da Devlet Başkanının eski iki yardımcısı  hakkında Choi’nin yol açtığı skandal ile bağlantılı olarak yolsuzluk ve görevi  kötüye kullanmaktan soruşturma açılmıştı.
Park ile ilişkisini kullanarak iş adamlarını bazı vakıflara bağış  yapmaya zorlamakla da suçlanan Choi’nin kültürel ve spor faaliyetlerini  destekleme adı altında, yardım kuruluşlarından zimmetine yaklaşık 9 milyon dolar  geçirdiği iddia ediliyor.?
Park Geun-hye, 2012’deki devlet başkanlığı seçimi kampanyası sırasında  ve 2013’te göreve başladığında Choi Soon-sil’in konuşma metinleri ve halkla  ilişkiler konularında kendisine yardımcı olduğunu ancak bu durumun o dönemde sona  erdiğini belirtmiş ve halkından özür dilemişti.

Bir Cevap Yazın

*