Başbakan Binali Yıldırım Bayburt’ta konuştu

Başbakan Binali Yıldırım, Bayburt’ta toplu açılış ve temel atma töreninde bir konuşma yaptı. Başbakan Binali Yıldırım, TBMM’ye gitmeme kararı alan HDP’lilere seslenen Yıldırım “Meclis’e gelin ve her şeyi söyleyin” çağrısında bulundu

Başbakan Binali Yıldırım’ın konuşmasından satırbaşları:

* Naci Bey (Ağbal), Maliye’nin başında… Hazine’nin başında, Türkiye’nin parasını ona emanet ettik ve Naci Ağbal Bayburtlu… Türkiye’nin parasını Bayburtlu’ya emanet ettik.

* Türkiye’nin birçok vilayetini yeni başten inşa ettik. Sadece Bayburt’a 3 milyar lira yatırım yaptık. Devam eden projelerin maliyeti ise 1 milyar lira… Bayburt’a üniversite kazandırdık, bir tane hastane yaptık, bir tanesini de şimdi yapıyoruz. Bayburt’un içme suyu sorununu çözdük. 188 milyon lira tarım ve hayvancılığa destek yaptık. 4,5 milyon fidan diktik. 54 bin dönüm araziyi sulamaya açtık. Barajlar yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Bugün Bayburt ve ilçeleri için 8 yeni barajın da temelini atıyoruz.

* 2002 yılın’da Bayburt’ta bölünmüş yol yoktu. Bugün 75 kilometre bölünmüş yolu var. Tünellerle Bayburt’u Trabzon’a yaklaştırdık, şimdi de Erzurum’a yaklaştırıyoruz. Gümüşhane karayolları da devam ediyor. 35 milyon lira harcayarak doğal taş üretim merkezini tamamladık. Bayburt civarında 65 taş ocağının taşları bu merkezde işlenecek. Organize Sanayi Bölgesi’nin tüm altyapısı da gelecek sene bitmiş olacak. Herşey Bayburt için, her şey Türkiye için, her şey Türk insanı için…

* Bütün çalışmalarımız sizi mutlu ve bahtiyar etmek içindir. Bugün 275 milyon değerindeki yeni tesislerin Bayburt’a ve vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyoruz. Göletler, atık su tesisleri, taşklın önleme, dere ıslahları yeni orman yolları, 7 adet futbol sahası, 15 Temmuz Şehitler Parkı, Eğitim Fakültesi ve öğrenci yurtlarının açılışını yapacağız… Kapalı spor salonu, baraj ve göletler, bazı kamu binalarının temel atma töreni yapıyoruz.

* Gelecek yıl havalmanının temelini atacağız. Salyazı Havalimanı ile Gümüşhane ile Bayburt’un ortak bir havalimanı olacak.

 * Artık anayasa değişikliği ile millet irades ekonomide siyasette hukukta, kesintisizi güçlü bir şekilde tecelli edecek. Türkiye bütün bu yüklerini üzerinden atıp kendinden emin bir şekilde yoluna devam edecek. Geçmişte ağır bedel ödeten bu sistematik sorunların çözümü için gereken adımları da atacağız. Artık Türkiye’nin geleceği aydınlansın diyoruz.

* Bu yola çıkarken bizim güvencemiz sizlersiniz. Bize inanmaya, bizimle birlikte yürümeye var mısınız?

“MAHKEMEYE ÇAĞRILINCA KUZU KUZU GİDİP İFADE VERECEKSİN”

* Bu ülkenin yıllardır hizmetsiz bıraktıkları şehirlerine yatırım için gönderilen paraları  teröre aktardılar, devletin araçları ile hendekler açtıklar. mahkeme soruştturmaya ifadeye çağırınca meydan okuyup gelmeyiz dediler. Bu ülkenin her vatandaşı mahkeme çağrınca gidip ifade veriyor. Siz niye gitmiyor. Siz büyükbabanın evlatlarımısınız.

* Türkiye hukuk devleti, hukuk önünde herkes eşit, kimsenin geçiş hakkı yok. Çağrılınca kuzu kuzu gidip ifade vereceksin. Yoksa olanlardan sonra şikayet etmeyeceksin. Kanun neyse o herkes için yapılır.  Sen ifade vermiyorsan mahkeme dosyaya kapatacak hali yok. Gider ifadeni verirsin, beraat edersin ya da cezanı çekersin. Ak Parti iktidardayken kapatma davası açtılar. Biz mahkemeyi tanımıyoruz mu dedik. Gittik hakkımızı aradık savunmamızı yaptık sonunda mahkeme de kararını verdi. Hukuk gereğini yapar.

“MECLİS’E GİTMİYORUM DERSEN MİLLETE SAYGISIZLIK ETMİŞ OLURSUN”

* HDP’liler diyor ki Meclis’e gitmeyeceğiz. Zaten çok da geldikleri yok ya! Ara sıra geliyorlar. Milliet vekilini seçip “git Meclis’e bizim işlerimizi takip, ihtiyacımız olan kanunları çıkar ” diyor. Siz milletten vekalet aldınız, şimdi bu vekaletin gereğini yapmayacaksınız. Tıpkı okulu kıran öğrenci gibi… Ben gitmiyorum dersen, millete saygısız etmiş olursunuz, siz milli iradeyi tanımazsanız, millet de sizi tanımaz. Onun için yol yakınken bu yanlıştan dönün. Gelin Meclis’e her şeyi söyleyin. Mesele konuşmak değil, fikrini ifade etmek değil. Mesele Meclis’i teröre kalkan olarak kullanmaktır.

* Şehirlere hizmet kazmak, dağdakiler para yetiştirmek değil, millete hizmet etmek gerekir. İşinizi düzgün yapmazsanız yanlış yapan hesabını sonuna kadar verir, Türkiye bir hukuk devleti… Milletin dişinden tırnağından artırdığı vergileri toplayıp, silah için gönderenler elbetteki bunun karşılığını görecekler. Başka bir çaresi yok bu işin.

* Şimdi günümüzde anayasa değişikliği var. Daha güçlü bir Türkiye için bu değişikliği de yapacağız.

Bir Cevap Yazın

*