Almanya’ya Bahçekapılı tepkisi

Almanya Büyükelçisi, TBMM Başkanvekili Bahçekapılı’nın Almanya ziyareti sırasında polisin kötü muamelesine maruz kalmasına tepki için Bakanlığa çağrıldı.

Dışişleri Bakanlığı, Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı’nın Almanya’da pasaportunun çalınmasının ardından Alman polisi tarafından bir süre alıkonulmasına, Alman Büyükelçiyi Bakanlığa çağırarak tepki gösterdi. Alman Büyükelçi ile müsteşar yardımcısı düzeyinde görüşme yapıldı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da, Bahçekapılı’nın yaşadıklarıyla ilgili tepkisini, “Sen ülkende teröristi misafir ediyorsun. Sonra kalkıp TBMM Başkan Yardımcısı’nı havalimanında saatlerce bekletiyorsun. Buna misliyle cevap vermeyecek miyiz? Sonra Erdoğan diktatör diyorlar” sözleriyle dile getirmişti.

“Nezaketsiz tavırlarla bekletildim”

TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, Almanya ziyareti sırasında yaşadıklarını Meclis’te gazetecilere anlattı. Almanya ziyareti sırasında kaybettiği çantasında pasaportunun da olduğunu belirten Bahçekapılı, konsolosluk yetkililerinin durumla ilgilendiğini ve geçici pasaport verdiklerini söyledi.

Köln Havalimanı’ndan çıkarken Alman polisinin kötü muamelesine maruz kaldığını ifade eden Bahçekapılı, “İncitici oldu gerçekten ülkem adına. Bu benimle ilgili bir sorun sadece. Bireysel olarak da çok üzüldüm. Ben bu ülkenin parlamenteriyim. Biz Alman veya yabancı parlamenterlere nasıl saygı, nezaket gösteriyorsak onlardan da aynı şekilde saygıyı ve nezaketi beklemek hakkımız. Ama maalesef böyle bir uygulama olmadı. Kötü bir an geçirdim” dedi.

Gazetecilerin, “Gözaltına mı almaya çalıştılar?” sorusuna Bahçekapılı, “Evet. Havaalanının karakoluna götürdüler. Yurda hani böyle kaçak girmiş gibi olan insanların arasında bekletildim” yanıtını verdi.

Neden böyle bir muameleye maruz bırakıldığı sorulan Bahçekapılı, “Şunu söyleyebilirim; Türkiye yükselen bir güç, Türkiye bağımsızlığını korumak ve geleceğini bağımsız bir şekilde kurgulamak isteyen bir ülke. Sanıyorum bundan çekiniyorlar” ifadelerini kullandı.

Bahçekapılı, krizin ne şekilde çözüldüğü sorusuna ise uçağı kaçıracağını belirtmesi üzerine “bizi ilgilendirmez” şeklinde yanıt verdiklerini, yaşanan tartışmalar sonucunda kendisini yaklaşık bir saat kadar “nezaketsiz tavırlarla” beklettiklerini aktardı.

Kaynak: Al Jazeera

Bir cevap yazın

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.