ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı: Bizi derinden rahatsız etti

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı, HDP’li vekillerin gözaltına alınmalarını ve Türkiye’de internet erişiminin kısıtlanmasını eleştirdi.

ABD’nin İnsan Hakları’ndan Sorumlu Dışişleri Bakanı Yardımcısı Tom Malinowski, HDP’li vekillerin gözaltına alınmaları ve bazı internet sitelerine erişimin kısıtlanması hakkında Türkiye’yi eleştirdi. ABD’li bakan yardımcısı, sosyal paylaşım hesabından yaptığı açıklamada, “Türk Hükümetinin HDP liderlerini ve diğer milletvekillerini tutuklayıp, internete erişimi engellemesi dost ve müttefik olarak bizi derinden rahatsız etti” ifadelerini kullandı.

“Demokrasilerin, seçilmiş milletvekillerine karşı yasal işlemde bulunurken, bu işlemi haklı çıkarma ve adalete güveni koruma vazifesi var” diyen Malinowski, “Basın özgürlüğü ve internet erişimi sağlıklı demokrasi ve ekonomi için esastır. Türkiye’yi, bilgiye erişimi yeniden sağlamaya çağırıyorum” diye yazdı.

Malinowski, Nisan 2014’ten bu yana İnsan Hakları, İş Gücü ve Demokrasi’den Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak görev yapıyor.

Kaynak: Twitter

Bir Cevap Yazın

*