23 Ekim Twitter Paylaşımları

Abdullah Çiftçi

Abdullah Çiftçi

Sosyal Medya ve Bilgi Teknolojileri Strateji Derneği Başkanı - Stratejist - Konuşmacı

1-ABD’ye dDOS siber saldırısı yapıldı ve birkaç saat ABD’nin doğu kesiminde Internet felç oldu. Saldırının amacı ne idi, kim yaptı?

2-Siber saldırı ile Reddit, Twitter, Etsy, Github, Soundcloud, Spotify gibi siteler çok yavaşladı. ABD ciddi maddi/prestij kaybı yaşadı.

3-Demokrat Parti’nin serverlerine siber saldırı olmuştu. Obama “Orantılı” karşılık vermeyi düşünürken

ABD “Orantısız” saldırı aldı.

4-ABD’ye Siber saldırı Rusya ve Çin üzerinden yapıldı ama gerçekten Ruslar ve Çinliler mi saldırdı? Yoksa ABD seçim hesaplaşması mı?

6-ABD’ye yapılan dDOS saldırısında IOT cihazlar kullanılmış. Yani web kamera/ buzdolabı vs internete bağlı cihazlar ile saldırı yapılmış.

7-DDOS saldırısını örnekle anlatayım: Boğaziçi köprüsünden günlük 200 bin araç geçer, sayı 2 milyon olursa, köprü trafiği kilitlenir.

8-ABD siber saldırısında Mirai isimli bir yazılım kullanılmış. Internete bağlı cihazlar ele geçirilip “siber saldırgana” dönüştürülüyor.

9-ABD’de 30’dan fazla eyalette internet üzerinden oy kullanılıyor. Seçim günü buzdolabı/kombi/sayaç/webcam vs üzerinden büyük bir saldırı!

10-Farklı ülkelerindeki IOT cihazlar ele geçirilip, 8 Kasım seçim günü ABD’ye büyük bir DDOS saldırısı olursa ne olur? Seçim kilitlenir.

11-ABD DDOS siber saldırısına karşı seçim güvenliğini sağlayabilir mi? Bu saldırı ABD’ye bir mesaj mıydı?

12-Cisco’ya göre, 2020 yılına kadar 50 milyar cihaz internete bağlanacak. Anlamı: 50 milyar potansiyel siber saldırgan cihaz

13-Nesnelerin Interneti, 4.sanayi devriminin alt yapısı, ABD siber saldırı ile çökertiliyorsa, Türkiye bu saldırılara karşı koyabilir mi?

14-Nesnelerin Interneti, Internet/bilgisayar/mobil oyunlar ile “sanal yerli/siber savaşçı” olan çocukların Interneti kesilirse ne olur?

15-Yayınlayacağı bilgilerin Clinton’un seçimini etkiler düşüncesi ile Assange’nin interneti kesilmişti ama Wikileaks saldırı yapmayın dedi.

16-Google Loon (Balon) Projesi ile Internet kullanımını/kesilmesini devletlerin elinden alacak.Devletler Interneti kesse de bedava yayın.

17-Google “Alphabet” projesi ile Emojiler üzerinden yeni bir “dünya dili” üretiyor. Hedef: tüm dünya alfabeleri devre dışı. Tek dil projesi.

18-21.yy’da DAEŞ/PKK/FETÖ yerine

Zombi bilgisayarlar

Akıllı telefonlar

Buzdolabı

Kombi

Çamaşır Makinası

Webcamare vs

Birer siber savaşçı

19-20.yy’da FETÖ/PKK/DAEŞ terör örgütleri üzerinden vekalet savaşı yürütenler 21.yy’da size ait IOT Cihazlar üzerinden ordu kuruyor.

20-İnsanlara “biyometrik çip” takacaklar. Çipli insanlar farkında olmadan bir ülkeye siber saldırı  yapabilir. Yani herşey/herkes siber savaşçı.

21-Dördüncü Sanayi Devrimi/Nesnelerin Interneti, kendiliğinden gelişmiyor. Küresel bir kurgu.

Insanın ayağını topraktan kesme Dijital av.

22-Dördüncü Sanayi Devrimine hazırız diyor bazı siyasi/yöneticiler. Cevap: Nah hazırsınız, olayın D’sinden haberiniz yok.

23-Siyasal olarak gördüğümüz “Üst/Şeytani Akıl”ın Bilim/Teknoloji  alanındaki kurgusunu görmeden ülke yönetilemez.

24-Dördüncü Sanayi Devrimi’nin ideolojik/dini yönü FETÖden daha tehlikelidir. Bilmiyorduk demeyin. Duyun ve düşünün üzerinde.

25-Kavramlar:

Nesnelerin Interneti

4.Sanayi Devrimi

Singularity

Transhümanizm

Biyometrik Çip

Yeni dil/din/

Tek dünya devleti

Siber terör

26-Küresel fırfırlar, tüm dünya insanına, din/dil gözetmeksizin, yeni bir dünya/yaşam şekli öneriyor.

Potmodern kölelik/insanı teslim alma.

Bir Cevap Yazın

*