1971’de Vehbi Koç’un evinde Fuat Doğu’yla!

Ali Sali

Ali Sali

1960 yılında Balıkesir'de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Dursunbey'de tamamladı. ODTÜ, Hacettepe ve AÜ AÖF'de üniversite öğrenciliği yapmaya çalıştı. 1996 yılından bu yana Yeni Şafak gazetesinde Başbakanlık ve bürokrasi muhabirliği yapmaktadır. Evli ve dört çocuk babasıdır. İlk şiiri Bursa'da Sanat Edebiyat dergisinde çıktı. Şiirlerini Aylık Dergi, Yönelişler, Mavera, Ütopya, Ayça, Kayıtlar, Dergâh, Hece, Edebiyat Ortamı, Kökler gibi dergilerde yayımladı. Şiirlerini kitaplaştırmadı.

Türkiye’nin 15 Temmuz’da maruz kaldığı gâvurluk bizi de başka konularda yazı yazmaktan alıkoyuyor. Dolayısıyla daha çok paralel gâvurların başındaki FETÖNYAHU nam suretâ insan görünümündeki belhüm edall kişi üzerinde durmak zorunda kalıyoruz haliyle. Bu şerefsiz kişi olmasaydı da belki böyle birgâvurluğa her halükarda maruz kalacaktı Türkiye.

FETÖNYAHU olmasa da belki böyle bir darbe teşebbüsüne maruz kalacaktık! Ki 2007-2016 arasında birden fazla defa darbe teşebbüsü atlattık! Bu darbe teşebbüslerinin bir kısmı mesela 7 Şubat 2012–Mayıs sonu Haziran ayı 2013 Gezi Kalkışması–17, 25 Aralık 2013 tarihlerinde maruz kaldığımız darbe teşebbüsleri kamu tarafından bilinir, ama başka bazı darbe teşebbüsleri de olmuş ve kamu bunlardan haberdar olmamıştır! Olması da gerekmiyor zaten! 7 Şubat teşebbüsü kadar bile tahribata sebep olamamıştır çünkü bu teşebbüsler!

Neyse…

2007’den bu yana maruz kaldığımız darbe teşebbüslerini anlatmak üzere başlamadık bu yazıya!FETÖNYAHU tesmiye olunan nâşerif kişinin koruyucularından bir kısmının ise sadece isimlerini zikredip geçmiştik önceki yazılarda! Koruyucu isimlerin hepsinin üzerinde durmak gerekiyor. O isimlerin neyi temsil ettiğini, hangi güce işaret ettiğini masaya yatırmadan FETÖNYAHU ve onun Paralel İhanet Çetesi’nin 15 Temmuz’da o cesareti nasıl(!) bulduklarını anlamakta zorlanırız!

Yazıya başlık yaptığımız meseleye girmeden iki isme ve o iki ismin görev yaptığı dönemi hatırlatmakta fayda var: Ruzi Nazar–Fuat Doğu. Ruzi Nazar için Enver Altaylı “CIA içindeki Türk casus” adlandırmasını yapıyor! Nazar, Türkiye’ye 1959 yılında geliyor CIA adına görev yapmaya. 1971 yılına kadar da Türkiye’de kalıyor. Fuat Doğu ise Amerika’ya istihbarat eğitimine gönderilen ilk subaylarımızdan biridir. 1950’li yılların başında eğitime gönderiliyor. İstihbarat eğitimi alırken kontrgerilla eğitimi de alıyor mu, bunu biz bilemeyiz! Ruzi Nazar ile de CIA’de istihbarat eğitimi alırken tanışıyor! Fuat Doğu kurmay albay rütbesi taşırken Ağustos 1962’de istihbaratın başına atanıyor. Onun istihbaratın başında olduğu dönemde istihbarat binasının bir katını da CIA kullanıyor! Yani Türk istihbaratı ve ABD istihbaratı aynı binada görev yapıyorlar! Fuat Doğu’nun istihbaratın başına getirildiği sırada Ruzi Nazar 3 yıldır Türkiye’dedir ve CIA’in istasyon şefidir! Doğu’nun istihbaratın başına getirilmesinde eğitimi sırasında Nazar ile tanışmasının bir etkisi var mıdır, onu da biz bilemeyiz haliyle!

Neyse…

İşte bu FETÖNYAHU tesmiye olunan şerefsiz kişi, Ruzi Nazar (1959–1971) ve Fuat Doğu’nun (1962–1971) görev yaptığı dönemde hareketinin ilk temellerini atmış ve örgütünü geliştirmeye başlamıştır. Önceki yazılarda bu kişinin, 1964 yılında Graham Fuller isimli CIA ajanının Türkiye’de göreve başlamasının ardından tanıştığını hatırlatmıştık. Örgütün yapısını da ondan sonra oluşturmaya başladığını da belirtmiştik!

Fuller onu muhatap almıştır, ama Nazar muhtemelen muhatap kabul etmemiştir! Fuat Doğu’nun ise eğer o güne kadar muhatap kabul etmediyse de, 1971 yılında muhatap kabul ettiğini biliyoruz! Biliyoruz, çünkü kamuya ifşa edilen tek görüşmesi 1971 yılında ve Vehbi Koç’un evinde yapılmıştır! Bunu Mahmut Övür ifşa etti olarak bilinmesine rağmen, aslında Enver Altaylı ifşa etmiştir! Övür’ün bu görüşmede bulunan bir ismi atlaması da ilginç gelebilir! O isim YAŞAR TUNAGÜR hocadır!

Yaşar Tunagür en uzun süre DİB Başkan Yardımcılığı yapmış kişidir ve FETÖNYAHU adlı kişinin en büyük koruyucularından biridir! Senato ise Tunagür ile ilgili 1975 yılında bir soruşturma raporu düzenlemiştir! Meseleye devam edeceğiz gibi görünüyor!

Bir Cevap Yazın

*