1 Ekim 2008 Sigorta Girişi Olanlar Yaşadı

Çalışanların en büyük hayali, emekli olmak. Ülkemizde sosyal güvenlik sistemi 5510 sayılı kanun kapsamında zaman zaman yapılan düzenlemelerle çalışanların sağlık ve emeklilik planlaması yapılıyor.

Geçtiğimiz 2008 yılında sosyal güvenlik kurumu tarafından önemli bir değişiklik yapıldı. Yapılan bu düzenlemeye göre, sigorta başlangıç tarihi 1 Ekim 2008’den önce olanlara ayrıcalıklar tanındı. Peki, 2008 öncesinde sigorta işlemi başlamış kişilerin emeklilik konusunda avantajları nelerdir?

1 Ekim 2008 tarihi sosyal güvenlik sisteminin bağlı olduğu 5510 sayılı kanunda çalışanlar açısından köklü değişiklikler meydana getirdi.

Bu çok tartışma yaratacak olan değişikliğin getirdiği yenilik şöyle ki; 2008 yılının Ekim ayından itibaren sigorta başlangıcı olan kişilerin, hangi kurumdan emekli olacaklarına hayatı boyunca en çok hangi kurum üzerinden (SSK, BAĞ-KUR, EMEKLİ SANDIĞI)prim ödemesi yapılmış olduğuna bakılarak karar verilecek. Bu duruma göre, sigorta başlangıcı 1 Ekim 2008 öncesinde olanlar için çok daha avantajlı ayrıcalıklar tanındı. Bu ayrıcalık ve avantajlar neler?

1 Ekim 2008 tarihinde 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası kanunda yapılan değişiklikle getirilen düzenlemeye göre; 1 Ekim 2008 tarihinden önce sigorta girişi yapılmış kişiler için belirtilen süre çok kısa.

Bu tarihten önce sigortalı olan kişilerin hangi kurum üzerinden emekli olacakları geçmiş olduğu son yedi yıllık yani 2520 günlük prim ödemelerinde en çok hangi kurum üzerinden gerçekleştiğine bakarak karar verilmektedir. Bu duruma göre, son yedi yılda 1261 gün hangi kuruma prim ödemesi yapılmışsa o kurum üzerinden emekli olmaktadır.

1 Ekim 2008 tarihinde 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası kanunda yapılan değişikliği şöyle bir örnekle açıklayacak olursak;

Örneğin: Uzun zamandır esnaflık yapan Muharrem Bey, işini yaptığı süre boyunca primlerini BAĞ-KUR üzerinden ödemiştir. 1 Ekim 2008 tarihinden önce işi başka bir kişiye devir edip ya da iş yerini kapatıp sigorta ödemelerini SSK üzerinden yaptıysa ve toplamda 1261 gün prim öderse belirlenen 7 yıl kuralına göre, SSK’dan emekli olabilecek. Bunun yanı sıra bu kişilerin aynı zamanda emekli aylığına ne gibi avantajları var?

1 Ekim 2008 tarihinde 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası kanunda yapılan değişiklikle getirilen yeniliklerin sağladığı avantajlardan biriside bağlanan aylıktan yapılacak kesinti durumu ile ilgili.

Şöyle ki; 1 Ekim 2008’den önce emekli olanların bir diğer avantajı, bu kişiler emekli aylıkları yanında destek primi ödeyerek çalışabilecekler. 1 Ekim 2008 tarihinden sonra sigortalı olanlarda SSK’ya bağlı olarak çalışmayacaktır. SSK’ya bağlı olarak çalıştıkları zaman emekli maaşından kesilecek. Sadece bunlar değil, farklı bir avantaj daha var.

2008 tarihi öncesinde BAĞ-KUR’luyken, sigorta geçen ve son 3,5 yıl boyunca SSK üzerinden prim ödeyerek emekli olan kişilerin emekli maaşları da yüksek oluyor.

Normal şartlarda 2008’den önce BAĞ-KUR üzerinden emekli olanın aldığı maaş ile SSK’dan emekli olanların maaşları arasında fark bulunuyor. Primleri biraz daha yüksek ödeyenler için bu fark 500 TL’ye kadar yükseliyor. 2008 tarihinden sonra sigorta girişi olan kişiler BAĞ-KUR üzerinden sigortaya geçmek isterlerse sigortadan emekli olabilmesi adına ödemeleri gereken toplam prim günü 3600 gündür. 2008 öncesi sigorta girişi olan kişiler 7000 gün ve daha az prim ödemiş olurken, 2008 sonrası giriş yapanlar 7200 gün prim ödemeleri gerekiyor.

 

Kaynak: Sgksondakika

Bir Cevap Yazın

*